Ve Vatikánu začala konference o kněžství, tématem jsou kauzy zneužívání

Vatikán – Ve Vatikánu dnes začala třídenní mezinárodní konference katolické církve. Jejím ústředním tématem je znovunalezení podstaty kněžství v době, kdy u některých ztrácí důvěryhodnost, a to i kvůli skandálům kolem sexuálního zneužívání v církvi. Informovala o tom dnes agentura AP.

„Sexuální zneužívání je jen viditelnou a zvrácenou špičkou ledovce,“ řekl dnes na konferenci její organizátor kardinál Marc Ouellet. Dodal, že problémem je i „zhýralé“ chování kněží, kteří pod rouškou náboženství zneužívají moci, svědomí i duchovna. Ouellet doufá, že konference pomůže nastolit „novou rovnováhu“ v katolické církvi, v níž budou ženy hrát větší roli.

Papež František ve svém projevu přímo nezmínil sexuální zneužívání a obtěžování. Stejně jako Ouellet ale hovořil o „klerikalismu“, který zastiňuje skutečnou funkci kněžství, jíž je zejména povinnost služby. Pro život současného kněze jsou podle papeže důležité čtyři „blízkosti“: blízkost k bohu, biskupovi, ostatním kněžím a lidem.

Na programu konference jsou mimo jiné debaty na téma kněžského celibátu a role žen v církvi.

Počet katolických kněží na světě se meziročně drží zhruba na stejné úrovni, jelikož pokles jejich počtu v Evropě a Severní Americe vyrovnávají přírůstky v Asii a Africe. Podle posledních vatikánských statistik bylo v roce 2020 ve světě na 410.220 katolických kněží, což bylo asi o 4120 méně než předchozí rok, uvedla AP.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 17. února 2022 Foto: Wikimedia Commons – Vatikán

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář