„Věděl jsem, že za svou víru zaplatím.“ Čína po sedmi letech propustila misionáře

Když 64letý pastor John Čao 5. března 2017 překročil hranice z myanmarského státu Wa zpět do Číny, čekali na něj čínští úředníci, aby ho zatkli. Celé roky cestoval přes propustnou hranici z provincie Jun-nan do chudého státu Wa, kde založil více než 20 škol, zřídil protidrogová rehabilitační centra a poskytoval místním obyvatelům léky, knihy, školní pomůcky a Bible. Stát Wa je součástí nechvalně známého „zlatého trojúhelníku“, jednoho z největších světových producentů metamfetaminu.

Přesto soudy v Jun-nanu odsoudily Čaoa k sedmi letům vězení za údajné „organizování nelegálního překročení hranic“, což je trestný čin, který se obvykle vztahuje na obchodníky s lidmi.

SOUVISEJÍCÍPákistánská křesťanka osvobozena z nuceného sňatku s muslimským únoscem

Jeho případ vzbudil širokou pozornost, protože Čaova manželka a dva synové jsou občany USA a Čao má v USA trvalý pobyt. Ačkoli mohl požádat o americké občanství, Čao se rozhodl ponechat si čínský pas, aby se mohl vrátit do Číny a pokračovat v křesťanské službě. Svůj čas dělí mezi pastoraci čínského sboru v Severní Karolíně a školení čínských vedoucích domácích sborů a jejich mobilizaci pro misie.

Magazín Christianity Today informuje, že různé mezinárodní organizace zabývající se svobodou náboženského vyznání a američtí zákonodárci se dlouhodobě zasazují o jeho propuštění. V roce 2019 dospěla pracovní skupina OSN pro svévolné zadržování k závěru, že Čao byl terčem útoku kvůli své křesťanské víře.

Čínské úřady Čaoa propustily 5. března poté, co si odpykal svůj trest. Čtyři policisté ho eskortovali do jeho rodného města Čchang-ša, kde nyní podléhá pětiletému dohledu a „myšlenkové reformě“ místní vlády.

“Jsem vcelku svobodný, i když mě stále monitorují dva orgány, soudní úřad a policejní stanice, které mě každý měsíc navštěvují doma. Mohu chodit ven, aniž by mě někdo sledoval. Nemám však čínský občanský průkaz, takže nemohu navštívit lékaře ani cestovat jinam,“ řekl Čao magazínu Christianity Today. 

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 16. května 2024 Foto: Pixabay – ilustrační

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář