Veřejnosti se replika dřevěného kostelíku v Gutech otevře 6. června

Třinec-Guty – První bohoslužba v replice vyhořelého dřevěného kostelíku v Třinci-Gutech na Frýdecko-Místecku spojená se slavnostním vysvěcením svatostánku se bude konat 6. června. Termín se měnil hned několikrát, naposledy vinou opatření spojených s epidemií koronaviru. ČTK to řekl farář Kazimierz Płachta, pod jehož farnost kostelík spadá. Památkově chráněný dřevěný kostel shořel v létě 2017. Úmyslně jej zapálila trojice mladíků.

Při loňském zahájení stavby byl termín vysvěcení a první bohoslužby stanoven na 23. května letošního roku. V mezidobí se posunul na 9. května. Ani v tento termín ale věřící do nové stavby nezavítají. „Pan biskup termín změnil na 6. června. Pravděpodobně v souvislosti s epidemií a platnými opatřeními,“ uvedl Płachta. S novostavbou je velmi spokojený. „Díky Bohu, kostel v Gutech vstal z popela,“ řekl.

SouvisejícíStavba repliky kostela v Gutech pokračuje instalací rozvodů

Dodal, že první bohoslužba se bude konat podle platných omezení. „Pokud by to bylo podle současných pravidel, mohlo by být uvnitř kostela 20 lidí a další dvě desítky venku. Uvidíme ale, jaká situace bude počátkem června,“ uvedl farář. Věřící, kteří nebudou na místě, budou moct podle něj sledovat přímý přenos vysílaný Českou televizí.

Kostel ze 16. století shořel v noci na 2. srpna 2017. Krajský soud v Ostravě poslal za zapálení kostela tři mladíky z Ostravska a Frýdecko-Místecka na 3,5 roku, osm a devět let do vězení. Nejvyšší trest dostal mladík, který akci vymyslel. Nejnižší trest soud uložil chlapci, který budovu zapálil, v době činu nebyl plnoletý. Osmiletý trest dostal řidič, který je na místo přivezl.

Obnova kostela vyšla zatím téměř na 30 milionů korun. Okolo 20 milionů korun stála nová stavba, přes šest milionů vnitřní vybavení. Vedoucí stavebního odboru Ostravsko-opavské diecéze Václav Kotásek ještě nechtěl celou sumu přesně specifikovat. „Zatím nemáme vyčíslené náklady na úpravu okolí stavby,“ vysvětlil.

Mluvčí pojišťovny UNIQA Eva Svobodová uvedla, že pojišťovna v těchto dnech definitivně uzavřela pojistnou událost spojenou s požárem dřevěného Kostela Božího Těla v Gutech. „Tak, jak probíhaly práce na odstranění zbytků pojištěných prvků stavby a jejího vybavení, a následně na jejich obnově, docházelo ze strany pojistitele k postupné výplatě pojistného plnění podle dosaženého pokroku,“ řekla. Celková částka i podle ní činila několik desítek milionů korun. Peníze nyní bude vymáhat po odsouzených žhářích.

Nová stavba je věrnou kopií původního kostela. Interiér kostela, který oheň zcela zničil, bude v obnovené stavbě nahrazen moderním mobiliářem a soudobou výzdobou.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 30. dubna 2021 Foto: Wikimedia Commonse – kostel v Gutech

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář