Věřící se scházejí při rorátech, ranních mších osvětlených jen svíčkami

Brno – Do ztemnělého kostela Neposkvrněného Početí Panny Marie v Křenové ulici v Brně dnes přišly desítky věřících na ranní mši, slouženou jen za svitu svíček. Takzvané roráty se v adventu konají i v dalších kostelech, většinou kolem šesté hodiny ranní, tedy ještě před svítáním. Komorní atmosféra pomáhá ke ztišení a uklidnění před vánočními svátky, jinak předcházenými spíše shonem a spěchem.

„V dnešní době světla, reklam a hluku je zvláště toto ztišení potřebné. Vzbuzuje v nás tolik potřebnou schopnost očekávání, těšení se a žasnutí,“ stojí na webu brněnského biskupství.

SOUVISEJÍCÍAdventní koncert na náměšťském zámku nabídne barokní roráty

Rorátní mše bývají krátké, obvykle trvají kolem půl hodiny. Jde o starou tradici, počínající možná už v době Karla IV. Původně šlo o votivní mše ke cti Panny Marie v adventní době, provázené liturgickými zpěvy. Název je odvozený od zpěvu, který začíná slovy Rorate coeli desuper, tedy „rosu dejte, nebesa, shůry“.

V současnosti se roráty konají zpravidla ve všedních adventních dnech v časných ranních hodinách, termíny se ve farnostech různí. Někdy začínají průvodem s lampičkami a svícemi. Na Křenové mají roráty formu zkrácené komorní mše v potemnělém kostele. Naposledy v letošním adventu se uskuteční v pátek.

„Ti, kdo si dají jako takovou adventní výzvu si trochu přivstat, toho určitě nelitují. Mše svaté jen při svíčkách ještě před rozedněním jsou pěkným začátkem adventního dne,“ popsal na webu farnosti Křenová kněz Petr Polívka.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 22. prosince 2022 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář