Vězněné íránské křesťanky: Ježíše nám nemůžete vzít

Washington – Dvě íránské křesťanky žádají svět, aby vyslechl volání íránského lidu. Hovoří o utrpení, které zažily, když byly vězněny pro svou víru.

Během plenárního zasedání State Department for the Ministerial to Advance Religious Freedom dvě íránské křesťanky Maryam Rostampour a Marziyeh Amirizadeh vyprávěly o tom, jak Ježíš Kristus zasáhl, když byly vězněny. Obě ženy se narodily do muslimských rodin, křesťankami se staly až v dospělosti. Spřátelily se v roce 2005 při studiu teologie v Turecku. Kvůli víře byly íránským režimem v roce 2009 zatčeny a strávily 259 dní ve vězení. Byly podrobovány každodenním výslechům a psychickému nátlaku, byly obviňovány z různých přestupků – z apostáze, rouhání, propagace křesťanství v Íránu. Čekala je poprava oběšením. Íránští úředníci také vyhrožovali jejich rodinám, aby je donutili vzdát se víry.

„Vzhledem k tomu, že je islám jediným íránským oficiálním náboženstvím, úřady zakazují dalším náboženským menšinám praktikovat jejich víru,“ uvedla Amirizadeh a dodala, že perzekuce křesťanů v posledních letech stále narůstá. Lidé, kteří opustí islám pro křesťanství, jsou považováni za „nevěrné“ a „špinavé“. Často musí čelit trestům smrti a jiným druhům mučení.

S Íránkami bylo ve vězení špatně zacházeno, nesměly používat některé vybavení a lékaři se jim nevěnovali. Byly nuceny k islámským modlitbám a neměly přístup k Bibli. „Jediná věc, která nám pomáhala stát ve víře, byl náš osobní vztah s Ježíšem a Boží láska, kterou jsme zažily v našich životech. Mnohokrát jsme jim řekly, že Ježíš je Pánem a že nám Jej nemohou vzít,“ vzpomínala Amirizadeh. „Věříme, že jsme dnes naživu díky Ježíšově moc a Jeho zázraku,“ dodala Rostampour.

Íránská vláda musela ženy propustit poté, co na ni zatlačily jiné vlády a organizace. Ještě než byly propuštěny, zpravodajští důstojníci jim vyhrožovali, že budou dennodenně sledovány a že jim nemůže být garantována bezpečnost. Dostaly také seznam pastorů, kteří byli po odchodu z vězení zabiti. „Některé hrozby zněly ‚zemřete při nehodě‘ nebo ‚váš dům může začít hořet‘,“ uvedly Íránky.

Rostampour a Amirizadeh byly přinuceny opustit Írán v roce 2010. Svůj příběh popsaly v knize Captive in Iran: A remarkable True Story of Hope and Triumph amid the Horror of Tehran’s Brutal Evin Prison. „Íránskými úřady jsou zatýkány stovky křesťanů. Jsou obviňovány z toho, že narušují národní bezpečnost tím, že jsou křesťany a účastní se domácích církví. Jsou jim udělovány tresty odnětí svobody na dva až deset let,“ uvedla Rostampour.

 

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

 

Navzdory nátlaku se však křesťanství Íránem šíří a většina Íránců je unavená ze současné vlády, která je považována za utlačující a plnou korupce. „Máme naději a modlíme se, aby se Írán jednoho dne stal svobodnou zemí řízenou demokratickou vládou,“ vysvětlila za potlesku Rostampour. „Doufáme v den, kdy se všechny náboženské menšiny budou moct scházet v pokoji beze strachu, že budou obtěžovány, zatýkány, mučeny nebo zabíjeny vládou,“ dodala a vyzvala mezinárodní komunitu, aby naslouchala hlasům volajícím po svobodě v Íránu.

 

Překlad: Kristýna Gillíková  Zdroj: The Christian Post Foto: YouTube HTB Church 

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář