Vrchní rabín di Segni: Na Františkovi mě zaujala vůle osobně se s každým setkat

Řím – Týden modliteb za jednotu křesťanů v mnoha zemích předchází  den judaismu, který se v Římě slavil již po dvaatřicáté jako Den prohloubení a rozvoje dialogu mezi katolíky a židy. V letošním roce byla za jeho motto zvolena slova z knihy Kazatel: Marnost nad marnost, všechno je marnost.

Povzdech nad marností pozemského lopotění dostává nový význam v čase pandemie, poznamenaném deziluzí, utrpením a smrtí. Na povrch vystupuje omezenost lidského poznání a moudrosti. Letošní den židovsko-křesťanského dialogu připadá zároveň na páté výročí návštěvy papeže Františka v římské synagoze. Petrův nástupce tehdy promluvil o historickém významu koncilní deklarace Nostra aetate, která prorazila cestu k odkrytí židovských kořenů křesťanství  a s rozhodností se postavila proti všem formám antisemitismu, včetně z něho plynoucího znevažování, diskriminace nebo pronásledování. Nostra aetate poprvé otevřeně definovala vztahy mezi katolickou církví a židovstvím. Na papežovu návštěvu vzpomíná římský vrchní rabín Riccardo Di Segni:

„Byla to třetí návštěva papeže v římské synagoze, počínaje Janem Pavlem II., přes Benedikta XVI. a poté, právě před pěti lety, návštěva Františkova. Na jejím datu jsme se společně dohodli, protože šlo o významný moment na cestě dialogu. Ve své promluvě papež zopakoval základní otázky ohledně respektu, na které poukázaly již jeho předchůdci a jsou zdůrazňovány v mnoha oficiálních dokumentech, včetně textů tohoto pontifikátu. Z toho, na co si vzpomínám a co na mě udělalo zvláštní dojem během této návštěvy, byla jeho vůle komunikovat s lidmi, být jim blízko, osobně se setkat s každým. Jakási zásadní touha nevytvářet odstup mezi přitomnými lidmi, s každým z nich promluvit, stisknout si ruce. Právě lidský aspekt této návštěvy mne obzvláště zaujal.“

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: Vatikánský rozhlas Datum: 20. ledna 2021 Foto: Wikimedia Commons – rabín di Segni

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář