Vyhnancem i po smrti. Nekrolog čínského biskupa Stefana Li Side

Vatikán – Vatikán v pondělí publikoval nekrolog čínského biskupa Stefana Li Side z diecéze Tianjin (Tchien-ťin). Tento biskup podzemní církve, který by v říjnu dovršil 93 let, zemřel 8. června. Pro svou věrnost církvi strávil téměř celý svůj kněžský život ve vězení, na nucených pracích a v internaci.

Oficiální vlastenecké sdružení čínských katolíků, do něhož odmítal vstoupit, nedovolilo vystavit rakev s tělem zemřelého biskupa v místní katedrále, uspořádat veřejný pohřeb a nesměl být dokonce ani pohřben na katolickém hřbitově. Povoleny byly pouze modlitby ze zemřelého v kostelech celé diecéze.

David Mulroney, bývalý kanadský velvyslanec v Číně, pro LifeSiteNews řekl, že sledoval události kolem Liovy smrti „se smutkem a obavami“ a označil ho za „jednoho z hrdinů víry“.

„Před, během a po kulturní revoluci byl přísně potrestán za svou víru,“ řekl Mulroney. „I přes roky krutého trestu zůstal Li věrný Římu. Komunistická strana se proto snaží, aby byl pohřben co nejrychleji a anonymně. Budou se snažit, aby místní katolíci nebyli inspirováni a povzbuzováni jeho příkladem,“ poznamenal a dodal, že komunistická vláda chce mít v církvi „poslušné byrokraty, ne mučedníky.“

V obtížném kontextu padesátých let byl v roce 1958 zatčen. Propuštěn byl v roce 1962. O rok později byl zatčen znovu a odsouzen k nuceným pracím až do roku 1980. Po návratu do pastorační služby byl v katedrále sv. Josefa 15. června 1982 vysvěcen na biskupa Tianjinu (Tchien-ťinu), nebyl však uznán vládou.

V roce 1989 byl uvězněn po třetí, až do roku 1991. V roce 1992 jej státní orgány přinutily k domácímu vězení v zapadlé horské vesnici Liang Zhuang Zi (Liang Čuang C‘), v oblasti Jixian (Ťi-sien), 60 km od Tianjin (Tchien-ťin), kde setrval až do své smrti, s povolením vzdálit se pouze do nemocnice. Navzdory exilu a oddálení věřící přicházeli vždy za svým biskupem v hojném počtu. Biskup Li Side zásadově hájil principy katolické církve a dosvědčoval Kristovo evangelium, heroicky zachovávaje společenství s Petrovým nástupcem.

Čína se řadí k 27 nejhorším státům na světě, pokud jde o pronásledování křesťanů. Toto hodnocení odráží rostoucí uplatňování nařízení o svobodě vyznání v Číně, které je nyní mnohem tvrdší.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

-mn-  Vatikánský rozhlas  Foto: Wikimedia Commons – ilustrační 

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář