Vyřezávaný betlém ve Vyškově se i letos dočká nových prvků a postav

Vyškov – Vyřezávaný betlém ve Vyškově se i letos dočká nových prvků a postav. Zatímco loni se rozšířil především o řemeslníky, letos půjde o muzikanty. Radní města také rozhodli o dalším rozšiřování díla až do roku 2026. Radnice Vyškova o tom informovala na svém webu. Město betlém buduje od roku 2015.

„Letošní závěrečná etapa původního záměru počítá s chlévem a čtyřmi muzikanty,“ popsal záměr umělecký řezbář Tomiš Zedník, který se na provedení podílí se svým otcem Bohumírem. První fáze příští etapy pak bude znamenat zhotovení adventního věnce a tří úlů. „V případě věnce se do výsledné podoby zapojí více řemeslníků. Plán je takový, že se na něm postupně rozsvítí každý týden jedna svíčka,“ uvedl.

SOUVISEJÍCÍV Kolíně bude opět dřevěný betlém v životní velikosti, farnost ho chce koupit

Samotné dřevěné úly poslouží k uložení charitativních pokladniček, jejichž obsah každoročně pomáhá potřebným. Každý ze tří úlů podpoří jednu organizaci: Charitu Vyškov, Asociaci Paprsek a Piafu Vyškov. „V praxi to řešíme tak, že necháváme zhotovit kovové pokladny, které se vloží do dřevěných úlů. Stávající charitativní pokladničky se k betlému nehodily, přidělávaly se řetězem k sochám, což nebylo nejen vizuálně optimální řešení. Chybět na nich nebude česno, vchod do úlu ale neposlouží včelám, nýbrž k vhazování příspěvků. Vyřezaná jsou i loga jednotlivých organizací,“ uvedl vyškovský místostarosta Roman Celý (KDU-ČSL).

Zatímco poslední díl původního záměru bude stát 100.000 korun, první etapa nového záměru jednou tolik. Kromě velkého adventního věnce, tří úlů a sbírkových pokladen jsou v částce započítané i opravy a údržba. „Někteří lidé totiž bohužel nebyli během poslední zimy zrovna ukáznění a do betlému lezli. Je potřeba opravit vyvrácené některé sochy a sloupky ohrazení. Ohrazení se navíc bude rozšiřovat a upravovat, aby průchod nebyl tak přímý,“ uvedl místostarosta Celý.

Vyškované i návštěvníci města mohou obdivovat betlém v adventním čase od roku 2015. Za právě končící čtyři etapy město zaplatilo téměř půl milionu korun. „Když něco funguje, není třeba to měnit. Soudě podle reakcí, Vyškované milují předvánoční čas spojený s procházkami po vyzdobeném Masarykově náměstí. Z ohlasů je patrné, že se vyřezávané postavy líbí, proto jsme se dohodli na dalším rozšíření v dalších pěti na sebe navazujících etapách. Výdaje budou podobné, přesáhnou půl milionu. Zároveň je nutné pamatovat na pravidelnou údržbu betléma,“ uvedl místostarosta.

Představa celkového uspořádání betlému je do budoucna taková, že divák bude v centru příběhu zrození Ježíška. V nadcházejících letech totiž nemá chybět povoz tažený koňmi a doplnění dalších postav a figur zvířat tak, aby vše spělo k celkovému uzavření dioramatu pod vyškovským vánočním stromem.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 10. listopadu 2022 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář