Výrobce po 122 letech opraví věžní hodiny kostela v Křižanech na Liberecku

Křižany – Kostel sv. Maxmiliána v Křižanech na Liberecku je ode dneška dočasně bez věžních hodin. Poslední dva roky už byly nefunkční a opraví je firma L. Hainz, která je před 122 lety do Křižan dodala. Administrátor křižanské římskokatolické farnosti Michal Olekšák dnes ČTK řekl, že je to první krok chystané obnovy kostela.

„Nastává nový čas pro kostel,“ řekl Olekšák. Památkové chráněná stavba je minimálně ze 14. století.

Administrátor farnosti si cení toho, že impulz k obnově věžních hodin vzešel od místních obyvatel. „Že to není jenom v režii farností, ale že i místní lidé mají zájem. A třeba ty hodiny jsou opravdu takové to propojení. Protože nám na to přispěla obec, Liberecký kraj a místní obyvatele. Takže to je takový první signál toho, že bychom společně mohli začít s obnovou kostela,“ dodal administrátor.

SOUVISEJÍCÍKlášter v Nové Říši začne nabízet ubytování v upravených historických prostorách

Oprava čtvrťových věžních hodin vyjde na téměř 200.000 korun. Mezi iniciátory obnovy jejich funkčnosti patřil Jan Králík, který má v Křižanech chalupu. Podle něj zvuk kostelních hodin odbíjejících každou čtvrthodinu místním chyběl. „Všichni na to byli zvyklí, tak se to tady začalo řešit. A pak jsem zjistil, že ve hře je náhrada za nějaký jednoduchý plastový moderní stroj. Takže to mě trošku aktivovalo zkusit, jestli není nějaká jiná cesta, a podařilo se,“ řekl dnes ČTK. Hodinový stroj kostela čeká nyní ve firmě L. Hainz kompletní repase. Dostane nový ciferník s ručičkami, současný byl už prorezivělý a nefunkční. Zpět na kostel by se hodiny měly vrátit někdy v létě.

Podle údajů Národního památkového ústavu je první písemná zmínka o křižanském kostele sv. Maxmiliána z roku 1352. Jde o jednolodní kostel s hranolovou věží, kterou má od roku 1684. Původně byl kostel v gotickém stylu, barokně ho přestavěli v 17. století. Přístupný je jen příležitostně, pravidelné bohoslužby se v něm nekonají. „Dlouhá léta už tam nejsou. Nicméně právě i s těmi hodinami přišla prosba, jestli bychom nemohli obnovit třeba třikrát, čtyřikrát do roka bohoslužby. Já tam mívám půlnoční (mše), už nějakých pětadvacet let, a ty jsou vždycky hezky navštěvované,“ uvedl administrátor farnosti.

Podle památkářů je kostel v havarijním stavu, administrátor farnosti si to ale nemyslí. „V minulosti se investovalo skoro osm milionů (korun) do krovů, do statiky,“ řekl. I podle něj ale kostel velkou opravu potřebuje, náklady odhaduje na 20 až 30 milionů korun. „Už se uskutečnilo pár jednání s odborníky na sanaci, na stavebně technické věci, takže teď se bude připravovat projekt na celkovou záchranu,“ uvedl Olekšák. Začít by se mělo střechou, problémy jsou ale třeba také s vlhkostí a opravu potřebuje interiér. Cílem je podle Olekšáka kostel lidem více zpřístupnit, lákadlem by se měl stát křižanský betlém. „Bude tam trvale umístěný,“ dodal. Dosud ho mohou lidé vidět jen při štědrovečerní půlnoční mši.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 24. května 2024 Foto: Wikimedia Commons – Kostel sv. Maxmiliána v Křižanech

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář