Vysoké školy v Ostravě chystají pietní shromáždění, Ostrava ruší koncert

Ostrava – Smuteční prapory na budovách škol či nemocnice, mimořádná bohoslužba v katedrále vedená biskupem, pietní setkání i zrušení závěrečného koncertu v programu Ostravských Vánoc. Tak obyvatelé Ostravy a Moravskoslezského kraje uctí památku obětí čtvrteční střelby v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Vyplývá to z informací, které získala ČTK.

Čtvrteční střelba si vyžádala 14 obětí z řad studentů a dalších osob a zemřel také pachatel, celkem je tedy 15 mrtvých. Na dnešní tiskové konferenci to řekl ředitel pražské policie Petr Matějček. Zraněných je 25.

SOUVISEJÍCÍV sobotu bude ve sv. Vítu bohoslužba za oběti čtvrteční střelby na univerzitě

Mimořádná bohoslužba k uctění památky obětí střelby se bude v ostravské Katedrále Božského Spasitele konat 23. prosince v 15:00. Povede ji biskup Martin David. „Ostrava má velmi silnou zkušenost z podobně tragické události ve fakultní nemocnici před čtyřmi lety. Chceme proto tady v Ostravě společnou modlitbou vyjádřit svou blízkost všem, kterým tato tragédie nečekaně vzala jejich blízké, chceme se modlit za všechny zemřelé a prosit o světlo naděje pro všechny v těchto těžkých chvílích,“ řekl biskup. V pravé poledne by se také v sobotu 23. prosince měly rozeznít kostelní zvony. V Ostravě se před čtyřmi roky stal podobný zločin v objektu polikliniky Fakultní nemocnice. Dvaačtyřicetiletý střelec tam tehdy útočil na pacienty v čekárně. Zabil sedm lidí a další zranil. Později zastřelil i sebe. 

Na ostravskou bohoslužbu zvou i organizátoři akce Ostravské Vánoce, která měla v sobotu vyvrcholit závěrečným koncertem zpěvačky Kateřiny Marie Tiché s kapelou Bandjeez. Koncert se ale neuskuteční. Kulturní program, který se měl v pátek a v sobotu konat na Masarykově náměstí, je zrušený. Sobotní nahradí právě bohoslužba v katedrále. „Po dohodě s vedením Ostravy považujeme nahrazení původního programu zádušní mší svatou za nezbytný krok, kterým se připojujeme k vlně solidarity,“ uvedl jednatel společnosti Černá louka Jan Šumbera.

K pietě se připojují i vysoké školy v Moravskoslezském kraji. Mluvčí Ostravské univerzity Jitka Jitřenka Navrátilová ČTK řekla, že pietní setkání se uskuteční už dnes ve 12:00 před budovou Filozofické fakulty OU v Reální ulici. Oběti střelby tam příchozí uctí zapálením svíčky.

Rektor Vysoké školy Báňské-Technické univerzity Ostrava Václav Snášel uvedl, že pietní místo vzniklo před budovou rektorátu, a to u sochy Olbrama Zoubka. „Tragická událost na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy je popřením základních hodnot naší společnosti. Žádná slova nemohou vyjádřit smutek a zděšení, které nyní musí cítit ti, již byli touto událostí zasaženi. Za naši univerzitu vyjadřuji všem nejhlubší soucit,“ uvedl Snášel.

Mluvčí Slezské univerzity Opava Karin Martínková ČTK řekla že smuteční prapory visí i na budovách této vysoké školy. Kondolence se objevují na sociálních sítích. Dnes v 18:30 se navíc uskuteční pietní shromáždění u památníku Srdce studentstva. Památník připomíná podíl vysokoškolských studentů na pádu komunistického režimu během revolučních událostí v roce 1989.

Ředitel Fakultní nemocnice Ostrava Jiří Havrlant má v hlavě stále vzpomínky, na situaci, kdy se v roce 2019 střílelo v budově jejich polikliniky. Střelec tehdy zabil sedm lidí. Uvedl, že střelbu v Praze vnímá citlivěji ale i proto, že jako ředitel fakultní nemocnice má se svými kolegy z akademického prostředí velmi blízko. „Chci také vyjádřit podporu rodinám všech obětí. Zraněným přeji aby se rychle zotavili,“ řekl. Doplnil, že nemocnice se zapojí do série akcí, které budou oběti střelby v Praze uctívat. Osobně se zúčastní shromáždění u budovy Filozofické fakulty Ostravské univerzity. „Černou vlajku na půl žerdi jsme už vyvěsili,“ uvedl.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 22. prosince 2023 Foto: Wikimedia Commons

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář