Výstava představí křesťanské oběti totalitních režimů 20. století

Praha – V ambitu kláštera františkánů na Jungmannově náměstí v pátek začala výstava nazvaná Století mučedníků. Představuje 27 evropských osobností, jež se staly oběťmi totalitních režimů 20. století. Jsou mezi nimi například kněz Josef Toufar a biskup Gorazd II. Vstup na výstavu je pro veřejnost zdarma.

Českou verzi putovní výstavy připravily Muzeum paměti XX. století a Platforma evropské paměti svědomí. Chtějí jejím prostřednictvím ukázat, že mučedníci nepatří jen do dávné minulosti. Dějiny 20. století poznamenal vzestup totalitních ideologií a režimů a potlačováním lidských práv. Mezi miliony obětí těchto režimů patřili podle autorů výstavy mnozí křesťané různých vyznání, kteří obětovali svůj život a přinesli svědectví o své víře.

SOUVISEJÍCÍSetkání ke 120. výročí narození faráře Toufara budou v Polné, Zhoři a Arnolci

České mučedníky na výstavě zastupuje třeba katolický kněz Toufar, který byl umučen v roce 1950 komunistickou tajnou službou Státní bezpečnost (StB) při výslechu v souvislosti s takzvaným číhošťským zázrakem. Dalším českým mučedníkem, kterého výstava připomene, je pravoslavný biskup Gorazd II. V roce 1942 byl popraven nacisty za ukrývání výsadkářů, kteří provedli atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha.

„Nacismus i komunismus vyrostly z nenávisti a byly spojeny s bezohledným násilím, což je dobře vidět například na příběhu kněze Josefa Toufara, který byl nejen krutě mučen, ale nakonec i donucen figurovat ve vylhaném proticírkevním filmu,“ řekl spoluautor výstavy Petr Blažek z Muzea paměti XX. století. „A biskup Gorazd, který původně o úkrytu parašutistů v kryptě svého kostela vůbec nevěděl, prokázal zase nesmírnou statečnost, když vzal dobrovolně veškerou vinu na sebe,“ doplnil.

Mezi desítkami milionů obětí totality byli křesťané různých vyznání. Mnozí byli zavražděni jen kvůli své víře nebo proto, že se jí odmítli zříct. Jiní pak kvůli své národnosti, rase, třídě, názorům, politické či společenské aktivitě. Tito lidé jsou dnes považováni za mučedníky, i když jim příslušné církve tento titul ne vždy oficiálně udělily.

Je mezi nimi například bulharský biskup Bosilkov, obviněný křivě ze špionáže a popravený komunisty, litevská křesťanka Adelé Dirsytéová, zabitá sověty v pracovním táboře, nebo tajnou policií zavražděný polský kněz Jerzy Popiełuszko.

Po Albánii, Estonsku, Francii, Maďarsku, Polsku a Rumunsku je výstava poprvé uvedena v České republice. Výstava v Galerii Ambit v Klášteře Panny Marie Sněžné u Jungmannova náměstí v Praze bude trvat do 7. října. Vernisáž se uskuteční v pondělí 26. září od 17:00.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 24. září 2022 Foto: Wikimedia Commons – Josef Toufar

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář