Výstava ve vsetínském zámku připomene kardinála Štěpána Trochtu

Vsetín – Muzeum regionu Valašsko připravilo ve vsetínském zámku výstavu, která připomene památku kardinála Štěpána Trochty. Výstava vznikla u příležitosti 50 let od úmrtí rodáka z Francovy Lhoty na Vsetínsku. Vernisáž bude v neděli 25. února, výstava potrvá do 26. května, sdělil ČTK mluvčí muzea Jiří Koňařík.

Výstava nazvaná Křížová cesta kardinála Štěpána Trochty je společným projektem Valašské nadace, Římskokatolického farního úřadu a Muzea kardinála Štěpána Trochty ve Francově Lhotě.

SOUVISEJÍCÍMladoboleslavské muzeum otevře výstavu věnovanou různým ztvárněním kalvárie

„Jedná se o cyklus křížových cest ztvárněných v kresbách, malbách, grafikách či keramice od žáků základních uměleckých škol z regionu, doplněný o výtvarné práce dětí ze Základní školy Integra Vsetín,“ uvedla kurátorka výstavy a historička umění Muzea regionu Valašsko Olga Méhešová.

Trochta prošel za druhé světové války koncentračními tábory Dachau a Mauthausen, byl také léta pronásledovaný komunistickým režimem, po dlouhotrvající šikaně zemřel v roce 1974.

„Je to nesmírně inspirativní duchovní osobnost pocházející z regionu, žijící podle motta Práce – oběť – láska. Byl zapojen do protinacistického odboje, mučen v koncentračním táboře, vězněn a pronásledován za komunistického režimu. Jeho silný životní příběh stále promlouvá, o čemž vypovídají i výtvarné práce,“ uvedla Méhešová.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 22. února 2024 Foto: Wikipedie – Štěpán Trochta

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář