Výzva křesťanským představitelům, aby odsoudili ruskou pravoslavnou církev

V den druhého výročí války vydali členové významného Centra pravoslavných křesťanských studií Fordhamské univerzity otevřený dopis, v němž vyzývají představitele mezinárodních křesťanských denominací a organizací, aby odsoudili podporu ruské církve válce na Ukrajině. Patří mezi ně ekumenický patriarcha Bartoloměj, papež František, arcibiskup z Canterbury Justin Welby, arménský primas Karekin II, hlavy světových luteránských a reformovaných organizací a generální tajemník Světové rady církví.

„Hříchy ospravedlnění a blahoslavení nejsou osamocenými činy jednotlivých biskupů nebo kněží, ale institucionálními prohřešky,“ píše se podle Religion News Service v dopise.  

SOUVISEJÍCÍ V Jablonci se sešly desítky lidí, aby zapálili svíčku za oběti války na Ukrajině

“Je skličující, že ani po dvou letech konfliktu neexistuje žádný oficiální církevní dokument, který by válku komplexně odsoudil. Ještě větším zklamáním je, že chybí důsledné a jednoznačné odsouzení ruské agrese.“ Autoři výzvy zároveň považují za skandální, že vysocí církevní představitelé podporují Putinovu válku proti Ukrajině.  

Dopis žádá vedoucí představitele, aby vytvořili mezinárodní pracovní skupinu, která by pohnala k odpovědnosti „ty biskupy, kněze a laiky v ruské pravoslavné církvi, kteří svými prohlášeními, svědectvími, kázáními, sděleními a výmysly schválili a obdařili božím schválením násilí, válku a agresi proti ukrajinskému lidu“.

Profesor George Demacopoulos, který vede Fordhamské centrum, v rozhovoru pro Religion News Service kritizoval zejména Kirilla za to, že slíbil odpuštění hříchů ruským vojákům, kteří zemřeli při výkonu služby na Ukrajině.

„Jedná se o bezuzdnou autoritářskou agresi, která je schvalována z kazatelny,“ řekl. „Ještě nikdy se nestalo, aby národní pravoslavná církev tak jednoznačně schválila použití násilí proti jiné skupině křesťanů, natož proti jiné skupině pravoslavných křesťanů.“

Ačkoli Bartoloměj kritizoval ruskou pravoslavnou církev za spoluúčast na válce, Demakopulos by rád viděl, jak svolává svůj synod, aby vydal odsouzení. „Rád bych také viděl něco od Vatikánu a Canterbury, co by mělo více zubů, něco, co by skutečně uznalo, že ruská církev ztratila směr, že moskevský patriarchát selhal ve své odpovědnosti a že Ukrajinci jsou v právu,“ uvedl pro RNS. „Něco od Světové rady církví by bylo také pěkné. Ti to úplně obešli.“

Zatímco církevní představitelé jsou často dostatečně kritičtí k jednání vlád, mají tendenci vyhýbat se tomu, aby kritizovali jiné duchovní. Jako by si mysleli, že je na tom něco špatného říkat ostatním křesťanským představitelům z ekumenického společenství, že se mýlí.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 25. února 2024 Foto: Wikimedia Commons – patriarcha Kirill s Vladimírem Putinem

Tags: ,,,,,,,

6 Komentáře

 1. Ježíš také nepokrytě káral představitele své „církve“. Měli bychom ho následovat, totiž udělat pořádek ve svém „domě“, zamést si před vlastním prahem. Někdo se možná bojí návratu k čemusi podobnému, jako byly „náboženské“ války mezi katolíky a protestanty. Tato obava je zbytečná. „Náboženské války“ v pravém slova smyslu byly válkami o moc – náboženství bylo pouhou zástěrkou.

  Proč církve dosud jasně neodsoudily agenta KGB Gunďajeva, alias moskevského patriarchu Kirilla? Domnívám se, že mnoho křesťanských představitelů s ním sympatizuje v jeho tažení proti homosexuálům.

  Odpověď
 2. Záleží na prvořadé okolnosti, z jaké výše budeme zmíněný konflikt pozorovat a posuzovat. Jestliže naše pozorovací stanoviště bude pouhý kopec, ze kterého nedohlédneme dál, až za náš omezený obzor, pak naše názory a postoje logicky budou pouze omezené a jednostranné, což je také středobodem komentáře. Stejně tak logickou pravdou je, že i z podobného kopce shlíží i druhá strana-ny se stejně „oprávněnými“ názory a postoji. Není toto patová situace? Co se tím dá vyřešit?
  Ovšem zcela jiná bude skutečnost, jestliže budeme stát na vysoké hoře a budeme mít přehled o tom, co se děje na všech zúčastněných stranách a uvědomíme si, že se jedná o to, zda si dovolíme zlákat pánem tohoto světa a necháme se vtáhnout do jeho dění, s přislíbením našeho kralování v něm nebo odoláme lákavým svodům a uvěříme Kristu. Pán tohoto světa totiž s radostí nabídne království komukoli, kdo se jím nechá oklamat a uvěří mu. Jak je vidět, imunní vůči sofistikovaným praktikám pána tohoto světa není samozřejmě pouze sekulární svět, ale ani věřící jakýchkoli církví.
  Výsledkem totiž je, že jsme v podstatě posíláme samotného Boha bojovat proti sobě – ano, to je skutečným výsledkem!
  Ať aktivně zapojení duchovní obhájí svou účast na konfliktu z pozice Písma, z pozice Krista!
  Kristus totiž šel na svou smrt jako Beránek, aniž by někomu zkřivil vlas … A přesto nebo jedině právě proto se mohl stát skutečným vítězem.

  Odpověď
 3. Chybí odsouzení ruské agrese – to je proto, že je za agresora považován kolektivní Západ s NATO. A Rusko se brání.

  Odpověď
 4. to Karel Krejčí

  Vaše replika skrytě (neupřímně) říká, že vina Ukrajiny na válce s Ruskem je stejná, jako je ta Ruská. Pokud by vám někdo uvěřil, znamenalo by to pro něho, že má v této válce zůstat nestranný. Jelikož Rusko má nad Ukrajinou převahu, je taková nestrannost vlastně podporou Ruska. To vše je zabaleno do líbivých zbožných frází. Člověče, myslíte, že čtenáři jsou tak hloupí, aby nepoznali faleš?

  Odpověď
 5. Karel Krejčí

  Pane Pavle v,
  jsem nestranný a má nestrannost má základ v Písmu, kterému já věřím. Stejně jako byl Ježíš nestranný ve své době a nenechal se zmítat vnitropolitickými událostmi, tak i já zaujímám stejný postoj. Ježíš naopak varoval před násilím – viz napomenutí apoštola Petra při Jeho zatčení.
  Člověče, myslíte, že čtenáři jsou tak hloupí, aby nepoznali, že Písmo je silně proruské?!

  Odpověď
 6. Karel Krejčí

  Napadat, ponižovat a dávat nestrannému člověku různé nálepky, to je typická charakteristika a způsob boje tohoto padlého světa, jak jej vtáhnout do probíhajícího dění.
  „Ty nemůžeš být nestranný, nemůžeš se lišit od nás, ty musíš být jedním z nás, ať už jsi na jakékoli straně, ale musíš být aktivně zapojen!“
  Jistě, protože z pohledu vládce tohoto světa je zcela jedno, na jaké straně jsi, pro něho je podstatná skutečnost, že jsi přistoupil na jeho hru. Bůh rozdal prostřednictvím Satana karty všem a hra, kterou hrajeme, rozhodně není poctivá, je plná falše a podvodů. Těch „cinknutých“ a poschovávaných karet v rukávech má ten „hráč“ tolik, kolik mu jich Bůh nejen rozdá, ale i zároveň dovolí. Skutečností je, že do této nečisté hry se nechalo zatáhnout i nemálo křesťanů, o kterých bychom si mohli navenek myslet, že stojí pevně a s přehledem na vysoké hoře .
  A právě proto, sundejme si růžové brýle a nedělejme si o sobě falešné iluze, smyslem rozdaných karet a samotná hra odhalují, co všechno je ještě v nás skryté, kolik zla a nenávisti ….
  Písmo – Bůh, nás nejen poučuje a varuje, ale především, vede na správnou cestu.

  Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář