Vzdajme sa bohoslužieb, prejavme súcit

Daniel Pastirčák, Ondrej Prostredník a Anna Polcková zverejnili verejnú výzvu:

Epidemická situácia na Slovensku sa rapídne zhoršuje. Vírus sa nekontrolovane šíri, každý deň umierajú na COVID 19 desiatky ľudí, stovky sú odkázané na intenzívnu starostlivosť a pľúcnu ventiláciu, nakazení sa rátajú v tisícoch.

Situácia v nemocniciach je alarmujúca, hrozí kolaps.V čase keď je podľa odborníkov nevyhnutné striktne obmedziť zhromažďovanie a mobilitu, prijali politici v strachu pre stratou popularity vágne opatrenia s množstvom výnimiek, medzi ktoré patrí aj slávenie bohoslužieb. Rozhodnutie vlády je pre nás vzhľadom na kritickú situáciu nepochopiteľné.

Preto vyzývame cirkevné spoločenstvá: prejavme zodpovednosť a solidaritu, vzdajme sa tohto privilégia.Naša viera a vernosť Bohu nie sú závislé od účasti na bohoslužobných podujatiach. Prejavujú sa v láske. V solidarite s ľuďmi, vystavenými rizikám nákazy a straty života. V solidarite s tými, ktorí prichádzajú o živobytie. V solidarite s ľuďmi, ktorí trpia pre izoláciu a zostávajú osamelí. V solidarite s dlhodobo preťaženými a vyčerpanými zdravotníkmi. V zodpovednosti za život a zdravie blížneho.

Autor: Daniel Pastirčák, Ondrej Prostredník a Anna Polcková Datum: 17. prosince 2020 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,,,,

6 Komentáře

 1. Jan Krásenský

  Pokud jsou pro někoho bohoslužby jen „uspokojováním náboženských potřeb“, pak je tato výzva pro ně vhodnou odpovědí na epidemickou krizi, a zřejmě i jejich nitro uspokojí pocit osobní oběti.

  Odpověď
 2. K tématu se vyjadřovat nebudu. Jak každý tráví svůj volný čas je jeho rozhodnutí. Osobně příliš vysedávání v církvi nepotřebuji, takže své kontakty skutečně omezím na telefonickou a internetovou komunikaci.
  Na druhou stranu bych zde chtěl navázat na pokrytí kauzy sboru Grace Church v LA. Guvernér Kalifornie povolil na základě precedentu Nejvyššího soudu výjimku z lockdownu pro církevní shromáždění. Ve sboru, který běžně fungoval celý rok nelze vystopovat žádný těžký případ covidu, pouze několik chřipkových průběhů bez hospitalizace. Takže John MacArthur mohl prohlásit : Nejsme lehkomyslní, nevystavujeme lidi zbytečnému nebezpečí. Církev je bezpečné místo, kde strávit pandemii.
  Mrzí mne, že web krestandnes dává tolik prostoru lidem z progresivistických kruhů. Viz https://sk.wikipedia.org/wiki/Ondrej_Prostredn%C3%ADk Asi je to i v souladu i s ediční politikou nakladatelství Biblion. Takže jakoukoliv svou podporu tomuto webu pro první pololetí příštího roku vylučuji. Dál se uvidí.

  Odpověď
  • https://www.youtube.com/watch?v=VhZ-rMKDoU0 Tento kanál ( a ještě kanál Frisch Perspective ) dobře pokrývá dění kolem sboru Grace Church. Přitom nepopírá, že situace s covidem je v současném L. A. County vážná.
   Abych byl taky vyvážený, upozorním, že včera 18. 12. před kamerami se nechal očkovat víceprezident Mike Pence a poté i jeho manželka.
   A ještě zmírním své včerejší tvrzení. Možná vám přispěji i příští rok. Tedy, jestli se polepšíte 🙂

   Odpověď
 3. Naša viera a vernosť Bohu nie sú závislé od účasti na bohoslužobných podujatiach. Prejavujú sa v láske.
  – To je pravda a nejen v době koronavirové krize. Díky.

  Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář