Vznikl dokument mapující službu a vliv Billyho Grahama na společnost

Ve Spojených státech byl natočen nový dokument o životě evangelisty Billyho Gragama s názvem „American Experience“. Snímek popisuje vliv baptistického kazatele na politiku a společnost v moderních dějinách USA. 

Film nabízí pohled na Grahamův život a službu, od jeho počátků jako syna mlékaře v Charlotte v Severní Karolíně až po jeho smrt v únoru 2018 ve věku 99 let.

Režisérka Sarah Coltová, která se Grahamovi věnovala téměř dva roky, prošla třemi sty hodin archivních videí a zvuků, prohlédla si téměř 2 000 fotografií a provedla 19 rozhovorů s některými z 215 milionů lidí z celého světa, kteří se účastnili evangelizačních kampaní.

SouvisejícíBilly Graham by oslavil 100 let

Dokument podle Religion News Service představuje Billyho ve věku, kdy miloval baseball a dívky, ale přesto se z důvodů, které sám nedokázal vysvětlit, rozhodl ve věku 16 let následovat Krista. Jeho nově objevená víra ho dovedla do pozice cestujícího kazatele, který navštívil i Sovětský svaz nebo tehdejší Československo. 

Prolomovým se pro Grahama stal rok 1957, kdy během kampaně, která trvala 16 týdnů, kázal Boží slovo 2 milionům lidí, z nichž se více než 56 000 rozhodlo pro Krista.

Dokument se nevyhýbá ani citlivým tématům jako je jeho vztah k politice a zejména k Richardu Nixonovi, který Graham později označil za svoji chybu.  

Jeden z nejsilnějších momentů filmu ukazuje, jak se Graham vyhýbá otázkám reportérů na golfovém turnaji v roce 1994, poté, co byly zveřejněny jeho nahrávky s Nixonem v Oválné pracovně, při které Graham souhlasil s antisemitskými názory bývalého amerického prezidenta, že Židé ovládají americká média. Graham pozdějipochopil, že se dostal příliš blízko politikům, a omluvil se za toto své chování.

Služba Billyho Grahama prošla během let určitým vývojem, kdy se ve svých kázáních méně zaměřil na soud a více mluvil o milosti. „Mým úkolem je kázat,“ říká Graham ve filmu. „Božím úkolem je zachránit.“

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 20. května 2021 Foto: CC Search – Billy Graham

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář