Vzpomeňte na dvě stovky uvězněných Bělorusů

Ve středu vyšli do ulic znovu neuvěřitelní důchodci – tentokrát nečekaně a neplánovaně („jejich“ dnem je pondělí). V Minsku jich bylo něco přes 20, šli s bílo-červeno-bílými vlajkami a deštníky, tři byli zadrženi. Slyšela jsem rozhovor s jednou z nich – energická dáma okolo 60 let, která byla před týdnem zadržena, strávila noc ve vazbě, pak dostala pokutu. A v pondělí už byla znovu na ulici a ve středu znovu… Představte si, že oni – důchodci! – mají webové stránky a stránku FB, tam se organizují, a nejenom vycházejí do ulic, ale také posílají dopisy politickým vězňům. Někteří z nich vyrábějí krásné pohlednice a ostatní organizují jejich podepisování a rozesílání.

Tady jsou nové stránky, věnované politickým vězňům, velmi dobře udělané, tam si můžete vybrat kohokoliv (třeba podle obrázku; je tam např. fůra studentů…) a napsat mu. Zmicer a Nasta Daškievičovi ve středu poslali 78 obálek s přáním a drobnými dárky. Zmicer k tomu napsal: „Já sám jsem byl politickým vězněm. Dnes je takových v Bělorusku 160. Takový rozsah represí je tak nepředstavitelný, až skoro ruce klesají v zoufalství. Ale včera mi rodina Maksima Znaka (to je uvězněný právník) řekla, že první, co Maksim v cele dostal, byl můj dopis s Biblí – přesně to, co tolik potřeboval v tomto těžkém čase. A mě to tak nadchlo, že musím dál povzbuzovat politické vězně dopisy ze svobody.“ Dopisy posílali v rámci akce na podporu vězňů a jejich rodin, zatím na to vybrali asi polovinu potřebných peněz, zhruba 13 000 Kč zatím Daškievičovi za zásilky zaplatili ze svého! (bohužel opravdu není teď možnost poslat jim peníze; peněžní zásilky ze zahraničí se tam prostě kradou)

V neděli navštívil Lukašenka posel z Vatikánu a Luka na to zareagoval velkorysým gestem: v úterý prohlásil, že návratu arcibiskupa Kandrusieviče, kterého před 4 měsíci odmítli vpustit do Běloruska, nestojí nic v cestě. Jeho návrat se očekává během čtvrtka, večer už by měl sloužit dvě mše. Tadeuš Kandrusievič se stal skutečným hrdinou, když začal kázat proti násilí a bezzákonnosti, vyzýval k pokání, novým volbám apod. „Za trest“ ho nepustili zpět z Polska, kde byl na služební cestě. Režim tím ale ničeho nedosáhl, jeho štafetu ihned převzali další stateční kněží a biskupové.

Návrat arcibiskupa ale neznamená konec tlaku na katolíky. Běloruská televize každoročně vysílala 25. prosince vánoční poselství katolického biskupa a mši z některého řkc kostela. Letos poprvé od vyhlášení nezávislé Běloruské republiky nebude katolické poselství, ale s poselstvím vystoupí pravoslavný patriarcha Benjamin. No a 24. 12. budou soudit dva katolické kněze.

Paní Cichanouská byla na další státní návštěvě – tentokrát ve Španělsku. V neděli štáb Cichanouské vydal výzvu k Bělorusům, aby si přes svátky dali pauzu od pouličních pochodů, odpočinuli si, oslavili Vánoce a Nový rok (v Bělorusku se slaví katolické Vánoce 25. prosince a pravoslavné 7. ledna). Sama jsem zvědavá, zda je občané poslechnou (důchodci se tak zatím netváří). A ani si netroufám říct, zda je to dobře nebo ne. Je pravda, že část lidí je unavená a potřebují si odpočinout. Také ale je pravda, že dokud chodí lidé ven, dotud nemohou odpočívat ani „černí“ – a těch je mnohonásobně méně než demonstrujících a jsou unavení ještě více.

Stručné, ale za to pravidelné zprávy doprovozené videi můžete sledovat u Martina Charváta zde.

Přeji vám všem krásné Vánoce. Až se budete radovat uprostřed svých rodin, budete sledovat rozzářené oči svých dětí, líbat své partnery a děkovat Pánu, že dal svého Syna…, vzpomeňte i na ty skoro dvě stovky Bělorusů, kteří budou daleko od svých partnerů a dětí. Nezapomínejte na ně ani v dobách hojnosti, kterou díky Bohu máme. Modlete se za ně a pište jim!

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: Olga (běloruská křesťanka, která chce zůstat v anonymitě) Datum: 30. prosince 2020 Foto: Olga – protesty v Bělorusku

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář