Z křesťanské historie: vznik Wesleyanské církve, konverze krále a narození průkopníka letničního hnutí

V průběhu dlouhé historie křesťanství se odehrálo mnoho událostí, které se natrvalo zapsaly do dějin církve. Portál Christian Post přináší ty nejdůležitější milníky, které připomínají výročí, tragédie ale i úžasná vítězství.

Zde jsou tři události, které se odehrály tento týden v křesťanské historii. Patří sem vznik Wesleyanské církve, narození důležité církevní osobnosti, která stála u počátků letničního hnutí a konverze středověkého anglického panovníka.

Vznik Wesleyanské církve – 31. května 1843

Tento týden si připomínáme výročí založení Wesleyanské církve, která se oddělila od metodistické církve. Vznik denominace souvisí s aktivitami abolicionistů uvnitř metodistické církve, kteří se rozhodli vytvořit nové hnutí s cílem se více zaměřit na sociální otázky, jako je třeba ukončení otroctví.

 SOUVISEJÍCÍTento týden z křesťanské historie: umírá otec křesťanské ortodoxie, metodisté povolují svěcení žen

Zahajovací konference se konala ve městě Utica ve státě New Yorku. Nová denominace zrušila pozici  biskupů coby duchovních lídrů a zdůraznila důležitost putujících kazatelů.

„K tomuto kroku přistupujeme po letech zvažování a kvůli naší odpovědnosti vůči Bohu,“ napsal před slavnostním shromážděním jeden ze zakladatelů nové církve Orange Scott. „Existuje nějaká vyhlídka na to, že tato církev bude někdy schopna reformace, pokud v zemi existuje otroctví… My jsme se rozhodli vstoupit do této mezery.“

Král Ethelbert konvertuje ke křesťanství – 2. června 597

Ethelbert (560-616) byl anglickým panovníkem, jehož konverze ke křesťanství inspirovala tisíce Britů, aby toto jeho rozhodnutí následovali. Panovník z Kentu, který dříve uctíval severského boha Odina, byl inspirován ke křtu příchodem svatého Augustina z Canterbury.

„Jeho křest… měl takový účinek na nerozhodnou mysl jeho pochybujících krajanů, že až 10 000 z nich následovalo během několika měsíců jeho příkladu,“ píše se v encyklopedii.“Ale i když dovolil, a dokonce pomohl Augustinovi přeměnit pohanský chrám na kostel, nikdy nenutil své pohanské poddané, aby přijali křest.“

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

Narodil se průkopník letničního hnutí Charles Parham – 4. června 1873

Tento týden si připomínáme výročí, kdy se Williamovi a Marii Parhamovým v Muscatinu ve státě Iowa narodil Charles Fox Parham, který se stal jedním z prvních vůdců letničního hnutí. Malý Charles jako dítě neustále bojoval s chronickými nemocemi. Ve věku 13 let se stal křesťanem a ve věku 18 let uspořádal první z mnoha evangelizačních mítinků v budově školy v Kansasu. Po poslechu jeho přednášek se se šiřitelem myšlenek letničního hnutí stal William Seymour, který na Azusa st. v Los Angeles způsobil probuzení.

„První vlnu pentekostálního hnutí představuje hnutí letniční, jehož počátky můžeme nalézt v městě Topeca v Kansasu. Na Silvestra roku 1900 zde vedl kazatel biblické školy Bethel Charles Fox Parham noční modlitební shromáždění, při němž dívka jménem Agnes N. Ozmanová požádala přítomné, aby na ni vložili ruce a modlili se nad ní za přijetí „křtu Duchem svatým“. To se stalo těsně po půlnoci na Nový rok 1901, kdy Ozmanová začala údajně mluvit „čínsky“ a pak ještě další tři dny nedokázala prý psát anglická slova latinkou, ale psala samé „čínské“ znaky,“ píše ve svém článku náboženský časopis Dingir.

„Odhaduje se, že služba Charlese Parhama přispěla přímo nebo nepřímo k více než dvěma milionům konverzím,“ uvádí stránka Apostolic Archives International. „Jeho kongregace často přesahovaly sedm tisíc věřících a zanechal za sebou řadu životem pulzujících sborů, které byly plné letniční doktríny a praktik.“

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Christian Post Datum: 4. května 2021 Foto: Pinterest – Charles Parham

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář