Žádné církevní celebrity jen Ježíš. Lidé v pozadí probuzení v Asbury 

Šofary začaly znít až v sobotu. S nimi přišli rádoby proroci, kteří se snažili zaujmout ústřední místo v kapli Asburyho univerzity, kde se studenti od středečního rána modlili a chválili Boha; rádoby vedoucí, kteří si chtěli nárokovat probuzení pro své služby a své programy. Jednalo se o církevní celebrity, které přišly narušit vše, co se na malé křesťanské škole v Kentucky dělo. 

V sobotu už ale byla Asburyho univerzita připravena.

SOUVISEJÍCÍDo Asbury dorazili věřící z Nizozemska či Finska. „Nastal čas vzít tu změnu do práce, do rodin a do církve“

Škola neplánovala vylití Ducha svatého. Když se však v polovině prvního únorového týdne – uprostřed semestru – začalo něco dít, improvizovaná směsice zaměstnanců, vyučujících, přátel a sousedů univerzity se rychle zmobilizovala. Shromáždili se ve skladišti na straně Hughesovy posluchárny a pak znovu využili učebnu, aby usnadnili a podpořili cokoli, co Bůh dělá.

Když se vše rozkřiklo, přicházely davy a na internetu se vedly debaty o tom, zda se jedná o „skutečné“ probuzení, tito muži a ženy pracovali nespočet hodin, aby zajistili, že každý, kdo hledá Boha, bude mít jídlo, vodu a toalety a všichni budou v bezpečí. Součástí příběhu o probuzení je i téměř neviditelná práce, která byla vynaložena na jeho ochranu.

„V jednu chvíli se na tom podílelo 100 dobrovolníků, kteří se starali jen o to, aby tyto služby fungovaly za pochodu,“ řekl Christianity Today prezident Asburyho univerzity Kevin Brown. „Byla tam učebna, která se přebudovala na téměř velitelské centrum. Když jste vešli dovnitř, na stěnách byly vývojové diagramy a tabule byly pokryté informacemi. Bylo tam stanoviště pro odbavení dobrovolníků. … Byl to jeden z nejpůsobivějších technických výkonů, jaké jsem kdy viděl.“

Probuzení začalo 8. února během bohoslužby. Zach Meerkreebs, asistent fotbalového trenéra, který je zároveň koordinátorem misijní organizace Envision, kázal o tom, jak projevit lásku v praxi. Kázání bylo založeno na textu z Římanům 12.

„Doufám, že na mě zapomenete, ale cokoli z Ducha svatého a Božího slova nalezne ve vašich srdcích úrodnou půdu a přinese to ovoce,“ řekl. „Římanům 12. To je ta hvězda, jasný? Boží slovo a Ježíš a Duch svatý, kteří pracují v našem středu, to je to, v co doufáme.“

Meerkreebs s nimi také hovořil o zkušenosti s Boží láskou v kontrastu s „radikálně chudou láskou“, která je narcistická, zneužívající, manipulativní a sobecká.

„Někteří z vás se setkali s takovou lásku v církvi,“ řekl. „Možná to není násilí, možná to není obtěžování, není to zneužívání – ale máte pocit, že na vás někdo vytáhl trumf.“

Na konci bohoslužby však nikdo nereagoval a Meerkreeb byl přesvědčen, že „totálně vybouchl“. Napsal své ženě: „Brzy budu doma.“

Magazín Christianity Today dále uvádí, že černošské gospelové trio zazpívalo závěrečnou píseň a bohoslužba skončila – ale 18 nebo 19 studentů zůstalo. Seděli v několika skupinkách: několik podél pravé stěny, několik na svých místech, několik na zemi v uličce, několik u pódia. Stále se modlili.

Zeke Atha, student nižšího ročníku, o několik dní později řekl médiím, že byl jedním z těch, kteří v kapli zůstali. Po hodině odešel na vyučování, ale když vyšel ven, uslyšel zpěv.

„Řekl jsem si: ‚Dobře, to je divné,'“ poznamenal Atha. „Vrátil jsem se nahoru a bylo to neskutečné. Ten klid, který vládl v místnosti, byl nevysvětlitelný.“

S několika přáteli okamžitě odešel, sprintoval po kampusu a vtrhl do učeben s oznámením: „Začalo probuzení.“

Škola má zkušenosti s probuzeními a s teologii, která učí lidi čekat a sledovat, až zavane vítr Ducha svatého. Univerzita je pojmenována po Francisi Asburym, raném americkém metodistickém biskupovi, který podporoval a šířil ducha probuzení od Maine po Georgii a od Marylandu po Tennessee.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 28. února 2023 Foto: Asbury University

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář