Zahájení adventu

Když žijete řadu let v menším městě, má to mnoho výhod. Jistěže i nevýhod. Ale z těch výhod se raduji!

Tak třeba zahájení adventu. Pohané, agnostici, katolíci i protestanti, všichni s radostí stojí na zcela zaplněném náměstí, podupávají zimou a poslouchají dětské pěvecké soubory místní lidušky. A pak všichni vyvrátíme krk, protože začne ohňostroj.

Když byly naše děti malé, držely se nás v  davu pozorovatelů té nádhery, mě a mé manželky, vždycky za ruce. Pak už byly větší a držet se za ruku by „bylo trapný“. A o pár let později pobíhaly davem se svými kamarády, jen jsme je občas zahlédli.

A pak, jednoho roku, když už byly naše děti dávno dospělé, vystudované, vdané a ženaté, přišlo jedno zahájení adventu, které je pro mne nezapomenutelné. Jeden z našich synů je vychovatelem v dětském domově a přivezl na tu slávu houf dětí. Je hodně vysoký a čněl v tom houfu jako jejich maják. Děti na něj volaly, aby sdílely své nadšení z krásného rámusu a výbuchů světla: „Týýý jóóó, týýý jóóó, viděls to?“ A my s manželkou stáli kousek od nich. A víc než na cokoli jiného jsme koukali na ty děti a jejich nadšení… Světelné koule se jim odrážely v těch jejich velkých očích.

Jak říkal jeden starý pan farář: Advent není jen o tom, že na někoho čekáme. Jsou tací, kteří čekají na Godota. A nic… Advent je nacházení sebe sama. Vím, kdo jsem. Vím, co chci a o co usiluji. Vím, komu jsem uvěřil. A proto vím, koho očekávám.

A čas plyne. Rok za rokem. A v tom všem je i Ten, kdo už tu je a zároveň Ho v ještě větší slávě čekáme.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

Autor:  Vít Dan Kolinger, pastor v Příbrami Datum: 30. listopadu 2019  Foto: Unsplash – ilustrační

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář