Zapojení místní církve pomáhá procesu překladu Bible do nových jazyků

Překlad Bible do nových jazyků po celé roky fungoval způsobem, že manželský pár ve spolupráci s překladatelskou organizací se pustil do procesu dlouholetého procesu studia jazyku a jeho lingvistiky. Následně přijeli do země a pak začal překladatelský proces.

Od vize po kompletní překlad, to byl proces trvající šest až osm let,“ řekl David Thomas, generální ředitel Americké biblické společnosti pro Christianity Today.

Někteří se snaží se však urychlit tento dlouholetý proces. V roce 2015 společnost Wycliffe Associates oznámila, že jejich tým byl díky novému přístupu schopen přeložit téměř polovinu Nového zákona za dva týdny.

Díky vzájemné spolupráci největších překladatelských organizací byla vytvořena digitální knihovna s více než 2 000 texty ve 1400 jazycích, která napomáhá překladu Bible. Jako nejvýznamnější pokrok lze označit zapojení místní církve po celém světě za převzetí iniciativy. Namísto čekání na příchod překladatelů ze Západu se věřící zapojili do celého procesu.

Hans Combrink z překladatelské organizace Biblica pro Christianity Today poznamenal, že církve říkají: „Toto je velmi naléhavé. Nemůžeme čekat, až k nám přijdou lidé ze Západu. Budeme si to raději dělat sami.“

„Paradigma se posunulo směrem ke stále větší spolupráci, dělejme to společně, které zahrnuje západní odborníky, kteří pracují společně s rodilými mluvčími,“ dodal.

Pokud jde o celosvětový stav překládání Bible, Wycliffova webová stránka informuje, že více než 1 500 jazyků má přístup k Novému zákonu a více než 650 jazyků má úplnou bibli. Nejméně 1,5 miliardy lidí nemá úplnou Bibli ve svém jazyce, což je víc lidí, než žije na celém africkém kontinentu.

Již více než 70 let se Wycliffe Bible Translators snaží dát lidem Boží slovo v jejich vlastním jazyce. Celých 67 let trvalo dokončit překlady biblí z prvních 500 jazyků. Přeložit bibli z dalších 500 jazyků trvalo pouhých 17 let. Nyní aktualizovaný software pro smartphony nazvaný Paratext Lite urychlí proces ještě více, uvádí CBN News.

ParaText Lite umožňuje přístup do centrální databáze, která pomáhá misionářům aktualizovat svůj zastaralý software.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 4. září 2020 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář