Zástupce katolíků kardinál Pizzaballa navštívil Pásmo Gazy

Jeruzalém/Gaza – Latinský patriarcha Jeruzaléma kardinál Pierbattista Pizzaballa v pondělí navštívil křesťany ve válkou zmítaném Pásmu Gazy. Informovala o tom dnes agentura APA. Pizzaballa následně uvedl, že aktuální konflikt změnil oblast k nepoznání.

Nejpalčivější problémy viděl kardinál v nedostupné zdravotní péči, ztížených hygienických podmínkách a chybějící distribuci humanitární pomoci. To, co během své čtyřdenní návštěvy katolické farnosti v Gaze viděl, mu připomnělo rozsah zkázy, jaký zažilo syrský Halab (Aleppo) v roce 2015, píše APA. Cílem kardinálovy návštěvy bylo gesto podpory. „I když nemáme žádné okamžité řešení, je důležité být na místě,“ řekl Pizzaballa. Kardinál se opět vyslovil pro ukončení války a konec blokády Pásma Gazy.

SOUVISEJÍCÍ – Parlament australského státu Viktorie zakázal poslancům nosit palestinské šátky

Přestože se humanitární zásobování ve srovnání s prvními měsíci války zlepšilo, stále je všeho nedostatek, řekl zástupce katolíků Pizzaballa. Latinský patriarchát v současné době zkoumá možnosti, jak poskytnout traumatizovanému obyvatelstvu naléhavě potřebnou psychologickou pomoc.

Podle kardinála Pizzabally našlo v současné době útočiště na půdě římskokatolické farnosti v Gaze téměř 500 lidí. V prvních měsících války po útoku Hamásu na Izrael ze 7. října jich bylo asi 700. Počet křesťanů v oblasti, který před začátkem války podle církevních údajů činil 1017, nyní klesl na přibližně 650. V současné době se „nedá předpokládat, jestli se ti, kteří během války Pásmo Gazy opustili, vrátí“, uvedl Pizzaballa.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 21. května 2024 Foto: Wikimedia Commons – kardinál Pizzaballa

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář