Zástupce Světové rady církví se setkal s papežem Františkem

Setkání hlavy římskokatolické církve a zástupce Světové rady církví nabídlo příležitost hovořit o vztahu mezi těmito dvěma institucemi, ale také o probíhajících přípravách 11. valného shromáždění SRC, které se uskuteční v září 2022 v německém Karlsruhe a jehož tématem bude „Kristova láska vede svět ke smíření a jednotě“.

Devátého prosince 2021 přijal papež František při soukromé audienci úřadujícího generálního sekretáře Světové rady církví (SRC), reverenda Ioana Saucu. Zástupce Světové rady církví navštívil také kardinála Kurta Kocha, který zároveň stojí v čele Papežské rady pro jednotu křesťanů. 

Sauca vyjádřil hlavě římskokatolické církve svoji vděčnost za konstruktivní spolupráci mezi SRC a Vatikánem. Zároveň sdělil, že má ze setkání s papežem radost. „Tato návštěva je součást pouti, kterou konáme společně. Jsem poctěn a pohnut, že jsem se směl s papežem Františkem opět setkat a osobně mu říci, jak moc mě těší, že mohu římskokatolické přátele zahrnout do našich společných plánů,“ prohlásil Sauca.

Setkání nabídlo příležitost hovořit o řadě témat, týkajících se vztahu římskokatolické církve a Světové rady církví, stejně jako se dotknout připravovaného 11. valného shromáždění, které je plánováno na přelom srpna a září 2022 do německého Karslruhe. 

Po skončení oficiální audience u papeže navštívil generální sekretář sídlo Papežské rady pro jednotu křesťanů, kde se setkal s kardinálem Kochem, biskupem Farellem a dalšími představiteli. Tématem hovoru byly problémy spojené s pandemií covidu-19 a jejich vliv na ekumenické vztahy.

Čas byl také na diskusi o účasti římskokatolické církve na přípravách valného shromáždění Světové rady církví a také o složení oficiální katolické delegace, která se valného shromáždění zúčastní. Koch se Saucou hovořili i o dalších tématech, jako například o přípravě Týdne modliteb za jednotu křesťanů, o 1700. výročí prvního ekumenického koncilu (jinak též nicejského podle místa, kde r. 325 proběhl) v roce 2025. Řeč byla také o možnostech posílení jednoty křesťanů v ekumenickém kontextu prostřednictvím společného misijního působení ve světě. 

Ioan Sauca je duchovní rumunské pravoslavné církve. Působí jako profesor misiologie a ekumenické teologie na univerzitě ve francouzském Bossey. Na pozici úřadujícího generálního sekretáře Světové rady církví je od roku 2020, kdy vystřídal svého předchůdce Olava Fykse Tveita, norského luteránského teologa, který úřad zastával od roku 2010. Generální sekretář SRC je odpovědný za práci Rady i jejích zaměstnanců, a také ji zastupuje navenek. 

Autor: Adéla Rozbořilová Zdroj: e-cirkev.cz Datum: 7. ledna 2022 Foto: Oikumene – zástupce SRC s papežem Františkem

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář