Křesťan dnes

Zástupci církví vyzývají k účasti na volbě prezidenta a vzájemnému respektu

Praha – Představitelé tuzemských církví vyzývají věřící k účasti na prezidentské volbě. Apelují také na to, aby se lidé vyvarovali dehonestace jednotlivých kandidátů. Vedení českobratrské církve evangelické dnes uvedlo, že prezidentské volby připomínají nesamozřejmou skutečnost, že Češi žijí v demokracii a mohou se přímo podílet na tom, kdo společnost politicky a občansky reprezentuje, kdo formuje její nálady a hodnoty.

Pražský arcibiskup a předseda České biskupské konference Jan Graubner už počátkem týdne k účasti ve volbě vyzval a označil ji za důležitý milník v životě společnosti. „Jako křesťané a občané jsme povinni přispět svým dílem k vytváření a upevňování společného dobra,“ uvedl ve svém prohlášení.

SOUVISEJÍCÍ (Anketa) Prezidentské volby – podle čeho křesťané vybírají svého kandidáta

„Jděme k volbám a volme podle své úvahy a svého svědomí, při vědomí, že nevolíme anděla ani spasitele, ale jednoho z nás, který má své silné, ale i slabé stránky, někoho, s kým se nikdy nebudeme moci beze zbytku ztotožnit, protože to je možné jen ve vztahu k bohu,“ napsal pražský arcibiskup.

Přesto nejde podle něj volbu brát jen jako volbu menšího zla. „Věnujme svůj hlas tomu, kdo je přes všechny lidské nedokonalosti schopen a ochoten budovat společnost jako prostředí společného života, kde může každý z nás nalézt svůj domov,“ míní Graubner.

Vedení evangelické církve uvedlo, že současný volební boj se odehrává nejen mezi kandidáty, ale hojně také mezi jejich voliči. „Respektujeme různost názorů a rozumíme tomu, že se na výběru kandidáta nemusíme shodnout. Záleží však na tom, jakým způsobem se volebního klání účastníme. Veďme rozhovory, ať už osobní či na sociálních sítích, bez hrubostí a bez urážení těch, kdo mají jiný názor,“ uvedla Synodní rada Českobratrské církve evangelické.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 11. ledna 2023 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Exit mobile version