Zástupci města odhalili v Židlochovicích první zastavení nové křížové cesty

Židlochovice – V Židlochovicích na Brněnsku v neděli představitelé města odhalili první ze 14 zastavení nové křížové cesty, která povede od místního kostela Povýšení svatého Kříže na vrch Výhon, kde čtyři roky stojí ekumenický kříž. Zastavení navrhl architekt Marek Jan Štěpán a představuje výjev, jak Ježíš přijímá kříž. Ježíš není znázorněn tradičně jako lidská postava, ale jako koule-sféra, tedy nejdokonalejší tvar, uvedl na svém facebooku Štěpán.

Zastavení má v cestě pořadové číslo dvě, zastavení první ještě neexistuje. Požehnal mu i místní farář Pawel Cebula. Nápad vytvořit křížovou cestu měl místostarosta Tomáš Šenkyřík. „V historii naší civilizace má důležité místo a je společenským, duchovním a kulturním fenoménem. Chtěli jsme vytvořit dílo, které bude mít trvalou duchovní a uměleckou hodnotu,“ uvedl dříve Šenkyřík.

SOUVISEJÍCÍNová křížová cesta v Brně odkazuje na osudy a činy osobností včetně Kundery

Štěpán cestu navrhl tak, že má promlouvat k současné době a člověku, tedy jako abstraktně symbolická a poetická. Dílo je vytvořeno z betonu a oceli a kompozice má i sisyfovský rozměr tíhy a opětovného vstání. Provedení dalších zastavení se předpokládá postupně v dalších letech ze sponzorských darů a sbírky.

Vrch Výhon je se svými 355 metry nad mořem výraznou dominantou jižního Brněnska, které je převážně rovinaté. Na vrcholu je od roku 2009 také rozhledna, odkud je vidět na jednu stranu Brno, na druhou stranu je dominantou Pálava.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 20. září 2022 Foto: Wikimedia Commons – kříž na Výhoně

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář