Zatímco Peking řídí soud proti kardinálu Zenovi, Vatikán usiluje o prodloužení dohody s komunistickým režimem

Zatímco v Číně probíhá soudní proces s kardinálem Josephem Zenem, Vatikán pokračuje v jednání na obnovení dohody s Pekingem o jmenování biskupů.

Jak informuje Catholic News Agency, zdá se, že v dohodě nedojde k žádným podstatným změnám a navzdory kritice bude zřejmě obnovena na další dva roky.

Papež František prozatím tvrdí, že je připraven jet do Číny a pokračovat v dialogu. Zdroj z kazašského parlamentu sdělil agentuře CNA, že „teoreticky“ je možné, že by se papež a prezident mohli v Kazachstánu setkat.

SOUVISEJÍCÍ Vatikán chce prodloužit kritizovanou smlouvu s Čínou o jmenování biskupů

Takové setkání by bylo bezprecedentní, ačkoli agentura Reuters 15. září uvedla, že papež dal najevo svou „ochotu“ setkat se v Kazachstánu s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem.

Ačkoli se zdá, že Si papeže odmítl a k žádnému setkání nakonec nedošlo, papežův přístup nezůstal v Číně bez povšimnutí. Mluvčí pekingského ministerstva zahraničních věcí Mao Ning podle listu Il Messaggero ocenila „vlídnost a srdečnost“ papeže Františka.

Mluvčí rovněž uvedla, že „Čína a Vatikán udržují dobrou komunikaci“ a že jsou připraveni „udržovat dialog a spolupráci s Vatikánem a prohloubit vzájemné vztahy“.

Místo vybrané pro poslední kolo jednání o obnovení dohody byla pobřežní metropole Tchien-ťin v severní Číně. Toto místo bylo podle CNA symbolicky důležité vzhledem k tomu, že je od roku 2005 jednou z mnoha neobsazených diecézí v Číně – tedy bez státem uznaného biskupa.

Setkání se konala od 28. srpna do 2. září a vatikánská delegace podle zprávy Asia News navštívila také podzemního biskupa Melchiora Shi Hongzhena. Třiadevadesátiletého biskupa tajně vysvětil spolu s dalším duchovním 15. června 1982 biskup podzemní církve Stephano Li Side. Podle zprávy od Bitter Winter žije biskup v domácím vězení a byl pod tlakem, aby se připojil ke státem kontrolovanému Čínskému vlasteneckému katolickému sdružení.

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

Soud s kardinálem Josephem Zenem

Kardinál Joseph Zen byl zatčen 11. května spolu s dalšími čtyřmi správci Fondu humanitární pomoci 612, který hongkongským aktivistům pomáhal právně i finančně bránit se při soudních řízeních po potlačení prodemokratických protestů. Mezi dalšími zatčenými byli zpěvačka a herečka Denise Ho, bývalá zákonodárkyně Margaret Ng a akademik Hui Po Keung.

Všech pět obviněných prohlásilo, že jsou nevinní, a pokud bude každý z nich usvědčen z nesprávné registrace, může mu být uložena pokuta ve výši přibližně 1 300 dolarů, uvedl Tablet.

Catholic News Agency dodala, že Zen prozatím nebyl obviněn podle hongkongského zákona o národní bezpečnosti, za což by hrozily mnohem závažnější tresty, včetně doživotního vězení.

Bývalý hongkongský biskup uprchl ze Šanghaje do Hongkongu zhruba před sedmdesáti lety   poté, co komunisté převzali vládu v Číně. Vatikán i řada mezinárodních organizací jeho květnové zatčení odsoudily.

Hongkongský zákon o národní bezpečnosti zavedený Čínou, která ukončila autonomii města po jeho předání Británii v roce 1997, má čtyři kategorie trestných činů zahrnující terorismus nebo spolupráci se zahraničními státy ve snaze svrhnout režim. 

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 22. září 2022 Foto: Wikimedia Commons – Joseph Zen

Tags: ,,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář