Závišův kříž, který bude opět vystavený ve V. Brodě, doplní jeho haptický model

Vyšší Brod – Závišův kříž, který bude v létě opět vystavený ve vyšebrodském klášteře, doplní jeho haptický model. Vytvořil jej výtvarník Jaroslav Svoboda. Model bude sloužit nevidomým nebo návštěvníkům s poruchou zraku. Novináře o tom informoval v tiskové zprávě Turistický spolek Lipenska. Závišův kříž je po korunovačních klenotech a relikviáři sv. Maura třetí nejcennější zlatnickou památkou v ČR.

„Haptický model je tvořen třemi částmi. Samotný kříž vyhotovený v přesné velikosti oproti originálu. Kristus, jenž je na vyšebrodské památce umístěn v prostředku na přední straně, byl převeden do velikosti, která odpovídá čtyřem dlaním průměrného dospělého člověka. Zlaté emaily svatých, které jsou na Závišově kříži na zadní straně, byly trojnásobně zvětšeny oproti originálu a zároveň převedeny do reliéfní podoby. Tato všechna díla jsou zasazena do tmavého dubového podkladu, který by měl zvýraznit jejich zlatou nuanci,“ uvedl Svoboda. V minulosti vytvořil do vyšebrodského kláštera haptický model madony.

SOUVISEJÍCÍDo Velikonoc se konají v cisterciáckém klášteře ve Vyšším Brodě kající procesí

Závišův kříž bude vystaven od 1. července do 30. září. Jde o národní kulturní památku. „Nový kříž a některé jeho důležité části didakticky doplní samostatný artefakt. Budou jednou z největších atrakcí tohoto léta na Lipensku,“ uvedl Pavel Pechoušek za Turistický spolek Lipenska, který se stará o propagaci území sahajícího od Stožce na Prachaticku po Rožmberk na Českokrumlovsku.

Svoboda pracuje na haptickém modelu stovky hodin. V nejbližších dnech s pracemi bude končit. „Model musí být ještě doplněný popisem konkrétních námětů v Braillově písmu a QR kódy, které budou odkazovat na texty v češtině, angličtině a němčině a na mluvený text,“ uvedla autorka konceptu Zuzana Duchková z katedry výtvarné výchovy Pedagogické fakulty Jihočeské univerzity.

Vyšebrodský klášter je jediný fungující mužský cisterciácký klášter v ČR a národní kulturní památka. Opatství založil v roce 1259 Vok z Rožmberka. Klášter ročně před covidem navštěvovalo 30.000 lidí.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 5. března 2024 Foto: Wikimedia Commons

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář