Zdechovský navrhl rezoluci o pronásledování křesťanů v Nigérii

Brusel – Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) navrhl na půdě Evropského parlamentu naléhavou rezoluci k situaci křesťanů v Nigérii, kteří tam čelí narůstajícímu pronásledování. Lidovecký poslanec argumentuje špatnou bezpečnostní situací v této africké zemi v posledních letech, kde roste vliv Boko Haram a Islámského státu.

„Zástupci britské neziskové organizace Humanitarian Aid Relief mě informovali, že islamisté v Nigérii zabili už přes 1000 křesťanů, a to mluvíme jen o roku 2019. Mezi únorem a říjnem to bylo 280 lidí, kdy cílem obydlí, kde měli být křesťané. V dubnu pak šli příslušníci Boko Haram od domu k domu a zabili dalších 25 křesťanů. Další útoky byly 26. prosince… Prezident Buhari už čelí velké kritice kvůli nedostatečnému postupu vůči islamistům, rezoluce EU mu doufám pomůže přejít od slov k činům,“ uvedl pro Křesťan dnes Zdechovský.

V zemi eskaluje také konflikt mezi muslimskými pastevci fulani a křesťanskými farmáři, což má za následek náboženské a etnické násilí.V návrhu usnesení se připomínají některé poslední formy pronásledování, které vedly ke popravám a smrti několika křesťanů. Koncem prosince jsme informovali o smrti 11 křesťanů v severovýchodní části země.

Boko Haram zveřejnilo video s vězněným pastorem, ten říká rodině „neplačte a věřte Bohu“

Zdechovský kritizuje nigerijskou armádu za špatné zacházení s dětmi podezřelých z terorismu, které čelí týrání nebo sexuálnímu násilí, ale také stát za nedostatečný boj s povstalci.

Kvůli konfliktům musely již 2 miliony lidí opustit Nigérii a hledat útočiště v sousedních zemích. Téměř polovina populace žije v extrémní chudobě a 7 milionů potřebuje naléhavou pomoc .

V dokumentu se apeluje na nigerijské úřady, aby zaručily bezpečnost všech náboženských skupin a propuštění všech dětí ve vazbě.

Pokud jde o pronásledování křesťanů, Open Doors řadí Nigérii mezi 12 nejhorších zemí světa. Boko Haram je jednou z nejnásilnějších teroristických skupin na světě a způsobuje chaos v severovýchodní části Nigérie a v oblasti Čadského jezera. Za poslední desetiletí skupina zabila odhadem 35 000 civilistů a vysídlila další tisíce.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

 

-red-  Datum: 14. ledna 2020  Foto: Tomáš Zdechovský

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář