Zdechovský: Útoky na kostely a synagogy jsou projevem odporného barbarství

Protesty, které následovaly po zavražděním George Floyda v Minneapolis se na některých místech v USA zvrhly v násilnosti a rabování. Násilí během protestů dostalo až absurdní podobu, když vedle obchodů a řady jiných objektů byla vandaly poškozena i socha polského generála a účastníka americké války za nezávislost Tadeusze Kosciuszka, který se sám stavěl proti otroctví. Jednou z obětí násilností se stal rovněž černošský policista ve výslužbě David Dorn, když ho zastřelili neznámí lidé, kteří se účastnili rabování.

O tom, co následovalo, už bylo napsáno mnoho. Rád bych se ale zaměřil na jednu věc, která se v této souvislosti zmiňuje spíše okrajově. Pachatelé vandalismu se nezastaví před ničím a není proto divu, že terčem vandalismu se bohužel staly také kostely nebo synagogy. Je paradoxem, že údajné protesty namířené proti rasismu, tak bohužel často daly průchod projevům ještě větší nenávisti.

 

Útok na „prezidentský kostel“

Největší pozornost vzbudil episkopální kostel sv. Jana ve Washingtonu – během protestů se do farní budovy rozšířil požár, který se ale naštěstí podařilo poměrně rychle uhasit, takže škody nakonec nebyly velké. Tato církevní budova je jinak známá i jako kostel prezidentů, protože ho od stavby v roce 1816 navštívil každý americký prezident. Od dob FDR zde měli všichni prezidenti kromě Richarda Nixona bohoslužbu konanou u příležitosti inaugurace.

Neregistruji, že by o tom, že se protesty nevyhnuly ani tomuto kostelu, informovala česká média. Kostel se dostal do zpravodajství až v momentě, kdy před ním druhý den po částečném vypálení vystoupil prezident Trump, který zde chtěl situaci v zemi uklidnit s Biblí v ruce. Tato informace se ale třeba do zprávy od Českého rozhlasu vůbec nedostala a jen se jim článek zvrhl v protitrumpuvskou kritiku na základě vyjádření jedné biskupky. To, že řada amerických médiích přijala vystoupení Donalda Trumpa velmi pozitivně a smířlivě, nepřekvapivě v levicově laděných veřejnoprávních médiích nezaznělo.

Obrázek 1: Stejný kostel, dva jiní prezidenti. Jeden je akceptován, druhý kritizován. Ten vlevo chtěl vyjádřit solidaritu s kostelem, který byl noc předtím zapálen. Ten napravo se zde snažil „žehlit“ svou aféru. Trochu dvojí metr, ne?

 

Další útoky a nechutný vandalismus

Útok na kostel nacházející se v těsné blízkosti Bílého domu ale představuje jen špičku ledovce. Poškozeny byly také např. některé katolické kostely a katedrály. Několik příkladů za všechny.

Drobné škody utrpěla důsledkem požáru bazilika Panny Marie v Minneapolis, kde nepokoje vypukly z pochopitelných důvodů nejdříve. Dále stojí za zmínku např. newyorská katedrála svatého Patrika. Ta byla posprejovaná graffiti odkazujícími na Black Lives Matter a objevilo se zde i několikrát „slovo na f“ značící posílání do *, což osobně považuji za už opravdu velmi nechutný vandalismus.

V centru Dallasu zase bylo kameny poškozeno okno v průčelí kaple sv. Judy Tadeáše. V Denveru utrpěla trvalé škody tamní katedrální bazilika Neposkvrněného početí. Vandalové opakovaně útočili během protestů také na denverskou katedrálu. Samotná budova katedrály i fara byly posprejovány slogany jako “Pedofiles” (Sic!), “God is dead” (Bůh je mrtev) nebo “There is no God” (není žádný Bůh).

Objevila se zde také anarchistická hesla a symboly či nápisy namířené proti policii či náboženství. Brány obklopující katedrálu byly poškozeny a dveře do katedrály byly nejspíše poničeny tak, že je bude třeba nahradit novými. Na parkovišti se pak nasbíraly tři pytle kamení. Nejcennější okna na katedrále zůstala naštěstí bez poškození. Ostatní okna v areálu katedrály však byla rozbita.

 

Protesty byly zneužity i k antisemitským projevům

Vedle toho bych rád zmínil ještě jeden problém, který dělá situaci ještě horší, a evokuje jednu tragickou kapitolu minulého století. Vandalismu totiž nezůstaly ušetřeny ani synagogy a další židovské objekty. Pro některé účastníky se totiž staly protesty příležitostí k projevům antisemitských postojů. Jejich obětí byly třeba synagogy v Richmondu ve Virginii a v Los Angeles.

Na losangeleské synagogy nastříkali „protestující“ graffiti s nápisy „Fuck Israel“ a „Free Palestine“. Šlo tedy o případ, kdy nenávist vůči Izraeli byla spojená s nenávistí k Židům. Antisemitskými nápisy byla v Los Angeles počmárána i socha Raoula Wallenberga, švédského diplomata v Maďarsku, který zachránil tisíce Židů před smrtí v koncentračním táboře.

K tomu všemu můžu dodat snad jen jednu věc: Násilně se chovající účastníci protestů namířených proti rasové nenávisti tak mají sami na svědomí praktiky, které by určitě schvalovali i nacisté ve 30. letech minulého století. Ale o tom prozatím většina českých médií mlčí.

 

Tomáš Zdechovský

europoslanec a místopředseda KDU-ČSL

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

 

 

Tags: ,,,,

11 Komentáře

 1. Co by jste od toho Západu chtěli? Tohle se v Rusku nemůže stát. Pan Zdechovský to kritizuje a sám se fotí s Uršulou, přičemž politika EU tyhle svinstva a jiná přímo podporuje.

  Odpověď
 2. Figy Museum-YouTube channel

  Východ nebo západ, prašť jako uhoď! Na západě se nestane, že by sám prezident svým podpisem?-stvrdil vraždu nejméně 130 novinářů. V Rusku se dějí jiné prasárny, jen česká proruská propaganda mlčí. Američané jsou v této době jako zvířata.

  Doğu ya da batı, bir hit gibi yağmur! Batı’da, cumhurbaşkanının imzasıyla birlikte kendisi olmayacak mı? – en az 30 gazetecinin öldürülmesini taahhüt ediyor. Rusya’da diğer domuz çiftlikleri gerçekleşiyor, sadece Çek yanlısı Rus propagandası sessiz. Amerikalılar şu anda hayvanlar gibidir.

  Odpověď
 3. Existuje jednoduché vysvětlení, proč česká média neinformovala o požáru v episkopálním prezidentském kostele sv. Jana ve Washingtonu. Poškození nebylo velké a představitelé episkopální církve pochopili, že rabování a žhářství během protestů nebylo vlastní všem protestujícím, nýbrž jen jejich radikální části. Přestože byl kostel poškozen, washingtonský biskup Rev. Mariann Edgar Budde a rektor kostela Rob Fischer vyjádřili podporu protestujícím s tím, že systémový rasismus a policejní brutalita, která nepokoje vyvolala, vzbuzují mnohem větší obavy. Zdroj: Episkopální zpravodajská služba https://www.episcopalnewsservice.org/2020/06/01/fire-causes-minor-damage-to-st-johns-the-church-of-presidents-in-washington-during-night-of-riots/

  Názor pana Zdechovského, že česká média informují o rasových nepokojích neobjektivně je falešný. Nahrává na smeč prokremelským webům jako jsou Parlamentní listy a další. Vždyť nikdo nemůže vědět, kdo byl pachatelem, zda vulgární grafiti nebylo činem provokatérů. Přirovnávání protestujících k nacistům je už zcela za hranou a je ostudou pisatele příspěvku.

  Odpověď
  • Pachatel požáru je zcela jasný. Má to na svědomí Putin a jeho špioni, nejspíše tam byl i nějaký ten ricinový olej.

   Odpověď
 4. Statistika za rok 2018 v USA : zaznamenáno asi 60 000 útoků na policisty, 18 000 jich bylo zraněno a každých 54hod byl jeden policista zabit. To by se v Rusku nemohlo stát.

  Odpověď
  • To vše přece svědčí o přílišné demokracii v Americe celkově. Ta zahubila Atény ! Co tedy chceme? Americké projevy ,,demokracie“ nebo podpisy vládnoucího k vraždění novinářů v Rusku?

   Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář