Křesťan dnes

Zelenkův Bronzový had zahájil v Brně Velikonoční festival duchovní hudby

Brno – Vyprodaný koncert v minoritském kostele svatých Janů dnes v Brně zahájil Velikonoční festival duchovní hudby. V podání Ensemble Inégal a pěveckých sólistů zaznělo oratorium Bronzový had od Jana Dismase Zelenky. Festival potrvá do 7. dubna. Nejbližší, pondělní koncert je věnován Petru Ebenovi. Pěvecký sbor Schola Gregoriana Pragensis s varhaníkem Tomášem Thonem uvede skladby, které Eben zkomponoval přímo pro něj.

Dramaturgie festivalových koncertů odráží duchovní význam jednotlivých dnů v křesťanském kalendáři. Podtitul 31. ročníku zní Terroir, což je pojem, který se používá hlavně ve vinařství. Označuje soubor přírodních podmínek, zejména vlastností půdy, které dávají vínu charakter. Pořadatelé tak zdůrazňují skutečnost, že na festivalu tentokrát zazní výhradně hudba domácích autorů.

SOUVISEJÍCÍPřehlídka Paschalia Olomucensia připomene oběti komunismu, nabídne i čtení Bible

„Uslyšíme nejméně devět světových premiér. Unikátní jsou letos například tenebrae, tedy trojí temné hodinky, kdy se šest autorů rozlosovalo do dvojic a zkomponovali responsoria a lamentace speciálně pro dané místo a daný čas,“ uvedl dramaturg Vladimír Maňas. Temné hodinky jsou koncerty při svíčkách v potemnělých kostelech, které se konají od Škaredé středy do Velkého pátku.

Druhou půli festivalu, tedy velikonoční týden, otevře v úterý 2. dubna varhanní recitál Marka Paľy v bazilice na Mendlově náměstí. Zazní česko-moravský program vrcholně a pozdně romantického období, například z díla Josefa Bohuslava Foerstera, Leoše Janáčka, Bedřicha Antonína Wiedermanna a dalších. „Autoři samotní nám nebudou neznámí, nicméně s jejich skladbami to je daleko zajímavější. Leckterá bude přinejmenším brněnskou premiérou,“ uvedl druhý dramaturg Ondřej Múčka.

Závěr v neděli 7. dubna bude patřit Glagolské mši Leoše Janáčka pod taktovkou Tomáše Netopila. „Tentokrát ji lidé uslyší spolu s brněnskou premiérou skladby Raduj se III Slavomíra Hořínky, která dokazuje, že i v současnosti mohou vzniknout silné, srozumitelné, a přitom nepodbízivé duchovní skladby,“ uvedl Maňas.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 25. března 2024 Foto: Pixabay – ilustrační

Exit mobile version