Zelenskyj se v Istanbulu pomodlil s patriarchou Bartolomějem za oběti invaze

Istanbul – Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se během dnešní návštěvy tureckého Istanbulu společně s konstantinopolským patriarchou Bartolomějem pomodlil za ukrajinské oběti ruské invaze, která trvá už 500 dní. Informoval o tom na sociálních sítích Zelenskyj, jenž zároveň duchovnímu – považovanému za nejvyšší autoritu pravoslavných věřících – poděkoval za duchovní podporu Ukrajinců.

„Probrali jsme realizaci mírového plánu a návratu dětí, které okupanti deportovali a které bychom měli vrátit domů k jejich příbuzným na Ukrajinu,“ napsal v dalším příspěvku ukrajinský prezident, který rovněž zveřejnil videozáběry ze setkání s duchovním.

SOUVISEJÍCÍ Papežův vyslanec se setkal s ruským patriarchou a zmocněnkyní pro děti

Konstantinopolský patriarcha Bartoloměj v lednu 2019 uznal nezávislost Pravoslavné církve Ukrajiny, která vznikla dříve sjednocením Ukrajinské autokefální pravoslavné církve a Ukrajinské pravoslavné církve kyjevského patriarchátu. Rozezlil tím ruskou pravoslavnou církev a jejího představitele patriarchu Kirilla. Krátce po začátku ruské invaze na Ukrajině Bartoloměj napadené zemi vyjádřil podporu a vyzval k ukončení války.

Zelenskyj v pátek jednal v Istanbulu s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem, který mimo jiné uvedl, že Ukrajina si zaslouží stát se členem NATO. Ukrajinský prezident od čtvrtka navštívil kromě Turecka také Česko, Slovensko a Bulharsko. V Praze se sešel s prezidentem Petrem Pavlem, premiérem Petrem Fialou i šéfy obou komor Parlamentu. Z Česka odjel s konkrétním příslibem další pomoci Ukrajině i s podporou ohledně vstupu země do Severoatlantické aliance (NATO) a Evropské unie.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 8. července 2023 Foto: Wikimedia Commons – patriarcha Bartoloměj

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář