Zeman: Bojovník proti apartheidu Tutu byl výjimečný člověk

Praha – Jihoafrický bojovník proti apartheidu a držitel Nobelovy ceny za mír Desmond Tutu byl výjimečný člověk, významně přispěl k vítězství demokracie v Jihoafrické republice (JAR). V kondolenci zaslané prezidentu JAR Cyrilu Ramaphosovi to dnes uvedl český prezident Miloš Zeman. Pražský hrad kondolenční dopis zveřejnil na svém webu. Tutu zemřel v neděli ve věku 90 let.

Zeman napsal, že zprávu o jeho smrti přijal se zármutkem a vyjádřil nejhlubší soustrast. „Pan Desmond Tutu byl výjimečný člověk, který zasvětil svůj život prosazování spravedlnosti a lidských práv. Významně přispěl k vítězství demokracie v Jihoafrické republice,“ uvedl. „Velice si vážím jeho boje proti režimu apartheidu. Pan arcibiskup Tutu se bezpochyby stal zásadní postavou novodobých jihoafrických dějin,“ dodal Zeman.

SOUVISEJÍCÍVe věku 90 let zemřel bojovník proti apartheidu Desmond Tutu

Tutu, který 7. října oslavil své 90. narozeniny, proslul především jako bojovník proti rasistickému režimu apartheidu. Za svou roli v kampani za vyřešení tohoto problému získal v roce 1984 Nobelovu cenu za mír. Angažoval se i v boji za lidská práva, proti chudobě, AIDS či rasismu. Své veřejné aktivity ukončil nositel mnoha světových vyznamenání teprve před několika lety.

Tutu několik let učil na škole pro černošské obyvatele, poté se ale obrátil k teologii a v 29 letech byl vysvěcen na kněze. Jako biskup a později arcibiskup jihoafrické anglikánské církve, jíž byl hlavou jako první černoch téměř deset let, využíval svého postavení k boji proti rasovému útlaku.

Svým vytrvalým naléháním na západní státy, aby kvůli apartheidu uplatnily proti vládě JAR hospodářské sankce, vzbudil nevoli i u části černého obyvatelstva. Několikrát byl zatčen. Po skončení režimu apartheidu v roce 1994 předsedal Komisi pravdy a usmíření, která vyšetřovala porušování lidských práv v době apartheidu.

Kondolence v souvislosti s jeho úmrtím od neděle do JAR zaslala řada světových lídrů včetně amerického prezidenta Joea Bidena, britské královny Alžběty II., generálního tajemníka OSN Antónia Guterrese nebo šéfa Evropské rady Charlese Michela.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 27. prosince 2021 Foto: Wikimedia Commons – Desmond Tutu

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář