Zeman poděkoval Dukovi za nominaci Lipovské do Rady ČT

Praha – Pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka se dnes setkal s prezidentem Milošem Zemanem i jeho předchůdcem ve funkci hlavy státu Václavem Klausem. ČTK o tom informovali mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček a Petr Macinka z Institutu Václava Klause. Setkání, která se konala odděleně, se věnovala mimo jiné desetiletému působení Duky jako pražského arcibiskupa. Zeman také Dukovi poděkoval za nominaci ekonomky Hany Lipovské do Rady České televize.

Ta před několika dny vyvolala nevoli čtvrtiny senátorů. Vadilo jim, že kandidátka veřejně zpochybňuje smysl existence veřejnoprávních médií, což podle nich může vést k oslabení demokracie. Duka jako předseda České biskupské konference (ČBK) argumenty odmítal, uvedl, že odbornost Lipovské v ekonomii, do níž patří i veřejné finance, může být pro Radu ČT naopak prospěšná. Případné kritické hlasy na adresu veřejnoprávních médií mohou podle něj jejich službu zkvalitnit.

Setkání Duky se Zemanem se dnes konalo v Arcibiskupském paláci na pozvání kardinála. Oba se takto setkávají pravidelně, Duka dnes na twitteru po setkání uvedl, že mluvili také o Janu Žižkovi, české historiografii a řeč přišla i na rozvoj hospicové péče a kandidátku ČBK do Rady ČT. S bývalým prezidentem Klausem se sešel v jeho institutu.

K důvodům obou Dukových dnešních návštěv patří také 10. výročí jeho jmenování 36. arcibiskupem pražským, které připadne na čtvrtek. V roce 2018, kdy Duka dovršil 75 let věku, poslal papeži Františkovi rezignační dopis na tuto funkci. V 75 letech církevní hodnostáři obvykle své funkce opouštějí. Jeho nástupce vybere Vatikán, papež František Duku již další měsíc vyzval, aby pokračoval ve své funkci, dokud nebude stanoveno jinak.

Duka neprohlásil, zda chce odstoupit, či zůstat ve funkci. V rozhovorech uváděl, že mnohé věci, které měl na starosti, považuje za uzavřené, některé by ale rád dotáhl do konce. Mezi ty druhé patří postavení nových varhan pro katedrálu sv. Víta. Za velmi důležité považuje dořešení vztahu státu a církve.

Jako o možném nástupci Duky se spekuluje o královéhradeckém biskupovi Janu Vokálovi a litoměřickém biskupovi Janu Baxantovi či o mladších, současném plzeňském biskupovi Tomáši Holubovi nebo českobudějovickém biskupovi Vlastimilu Kročilovi.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

 

Autor: ČTK  Datum: 12. února 2020  Foto: Twitter kardinál Duka s prezidentem Zemanem

Tags: ,,,

2 Komentáře

  1. No brzo poznáme proč vznikl milion chvilek :). Myslím, že není na škodu, že bude rada ČT trochu politicky neutrální…všeho moc škodí.

    Odpověď
  2. Pěkněji už píše o Dukovi a Lipovské jen proruský server Sputnik. Nezávidím institucionalizovaným věřícím, že mají v čele někoho, kdo podkopává spolu s Klausy základy demokracie. Dosadit Lipovskou, která prokazatelně mnohokrát šířila dezinformace a chce rozpad EU i rozpad ČT, byla strategie, za kterou katolíkům netleskám.

    Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář