Zemřel vlivný evangelikální aktivista Ron Sider 

Ve středu zemřel ve věku 82 let vlivný evangelikální aktivista, spisovatel a profesor Ron Sider, který založil organizaci Christians for Social Action.

Výkonná ředitelka CSA Nikki Toyama-Szetová ve čtvrtek oznámila, že Sider zemřel ve středu večer na zástavu srdce po pobytu v nemocnici kvůli jiným zdravotním problémům.

„Ron pozorně naslouchal. Na člověka, který mnohé učil, hodně psal a dobře vedl, byl výjimečným posluchačem,“ napsala Toyama-Szetová.

SOUVISEJÍCÍZemřela spoluzakladatelka sboru Bethel a manželka Billa Johnsona, Beni Johnsonová 

„Měl pevné přesvědčení a zdůvodněné postoje, ale byl zároveň otevřený, když se jednalo o zapojení do myšlenek, které se lišily od jeho vlastních – kladl otázky, byl vždy zvědavý a stále se učil a naslouchal s otevřeným srdcem a myslí.“

Toyama-Szetová také uvedla, že Sider měl „přesvědčivou vizi o spravedlnosti“, která „pohnula srdcem a duší“, a popsala ho jako pacifistu, který „nás vyzýval, abychom usilovali o mír se stejným zápalem jako ti, kteří usilovali o násilí“.

„Cítíme ztrátu tohoto pokorného, laskavého a prorockého muže,“ dodala. „Jakmile pomine prvotní šok, s hlubokou vděčností budeme vzpomínat na velké i malé činy, kterými Ron vydával svědectví o Božím srdci, a za to, jak nám vždy ukazoval plnější obraz toho, co znamená následovat Ježíše,“ cituje prohlášení list The Christian Post. 

Ronald James Sider se narodil v roce 1939 v Erie v kanadském Ontariu a v roce 1973 se podílel na vytvoření Chicagské deklarace evangelikálů o sociální spravedlnosti, kterou podepsaly desítky vlivných evangelikálů. 

Deklarace obsahovala výzvy k ukončení rasismu, ekonomické nespravedlnosti, západního materialismu a genderové nerovnosti a vyznávala, že jsme neprokázali Boží lásku těm, kteří trpí sociální nespravedlností.

„Jako evangelikální křesťané oddaní Pánu Ježíši Kristu a plné autoritě Božího slova potvrzujeme, že Bůh klade na životy svého lidu naprostý nárok,“ pokračovalo prohlášení.

„Nemůžeme proto oddělit své životy od situace, do které nás Bůh ve Spojených státech a ve světě postavil.“

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

V roce 1978 Sider založil organizaci Evangelicals for Social Action, která se v roce 2020 přejmenovala na Christians for Social Action kvůli obavám z termínu „evangelikálové“.

Sider vydal nebo redigoval více než 30 knih a do několika dalších přispěl. „Jeho kniha z roku 1977 Rich Christians in an Age of Hunger (Bohatí křesťané v době hladu) … tvrdila, že globální ekonomickou nespravedlnost nelze řešit pouze prostřednictvím individuální sociální etiky. Je třeba ji řešit strukturálně prostřednictvím takových opatření, jako je lobbování v Kongresu za snížení vojenských výdajů a zrušení bariér pro dovoz z rozvojových zemí,“ píše ve svém článku CP a dodává, že podle některých byl průkopníkem evangelikální levice. 

V roce 2015 se Sider připojil k asi 70 náboženským vůdcům, kteří podepsali otevřený dopis tehdejšímu prezidentovi Baracku Obamovi a vyzvali ho, aby zachoval federální pravidlo umožňující náboženským organizacím, které uzavírají smlouvy s federální vládou, zaměstnávat lidi v souladu s jejich náboženskými názory.

Sider byl tvrdým kritikem Donalda Trumpa a v roce 2020 vydal knihu s názvem Duchovní nebezpečí Donalda Trumpa: 30 evangelikálních křesťanů o spravedlnosti, pravdě a morální integritě.

„Obracíme se na bílé evangelikály s prosbou, aby se ještě jednou podívali a zeptali se: ‚Odpovídá tento člověk biblickým normám?“. Sider to tehdy řekl v rozhovoru pro The Christian Post. 

„I když si myslíte, že vás ta kniha vzhledem k názvu naštve, vyzývám vás, abyste si ji přečetli a sami se rozhodli, zda jsou v ní nějaké logické argumenty, které tam uvádíme.“ Sider také vyzval tehdejšího demokratického kandidáta na prezidenta Joea Bidena, aby se více zabýval obavami, které mají evangelikální voliči v otázkách, jako jsou potraty a náboženská svoboda.

„Ve státech, které se rozhodují, jsou miliony evangelikálů (a katolíků), kteří chtějí volit Bidena,“ řekl Sider. „V řadě otázek se s Bidenem shodneme mnohem více než s Trumpem.“

„Ale ve dvou otázkách – potratech a náboženské svobodě – potřebujeme slyšet, že Bidenova kampaň naše obavy chápe, respektuje a dokáže s námi o nich mluvit, i když s nimi ne zcela souhlasí.“

Sider vyučoval ve filadelfském kampusu Messiah College a začal vyučovat na Východním baptistickém teologickém semináři.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 2. srpna 2022 Foto: Wikipedie – Ron Sider

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář