Zemřel zakladatel největšího sboru na světě, korejský letniční pastor David Yonggi Cho

Pastor David Yonggi Cho zemřel ve věku 85 let. Zakladatel korejského sboru Yoido Full Gospel Church se sídlem v Soulu, který v jeho největší slávě navštěvovalo kolem 800 tisíc křesťanů, byl díky své službě výraznou osobností letničního hnutí. 

Yonggi Cho, který v roce 2008 odešel z vedení sboru a byl jmenován emeritním pastorem, zemřel dnes ráno v 7:13 místního času v nemocnici v Soulu. Podle Christian Post byl korejský pastor v péči lékařů od června 2020.

„Hlásal evangelium naděje korejskému lidu, který po korejské válce propadl zoufalství,“ uvedl sbor v prohlášení pro agenturu Associated Press. „Podílel se na růstu korejské církve, zejména na rozvoji největšího sboru na světě Yoido Full Gospel Church.“

Presbyteriáni v Pchjongjangu

Prvním protestantským misionářem v Koreji byl presbyteriánský lékař jménem Horace Allen v roce 1884. Následoval ho Horace Underwood, ordinovaný presbyteriánský misionář, který usiloval o překlad celé Bible do běžné korejštiny.

Korea byla pro křesťanství neobvykle úrodnou půdou – za pouhých 15 let už bylo v Pchjongjangu dostatek členů, aby vznikl seminář. Jeden z pradědů severokorejského diktátora Kim Čong-una navštěvoval misionářskou školu jako člen presbyteriánské církve, další byl presbyteriánský duchovní.

Několik věcí pomohlo křesťanství se na poloostrově udržet. Jedním z nich byla domorodá víra v nejvyšší bytí, která se dala snadno přemostit k víře v křesťanského Boha. Další byla snaha, aby se církve staly finančně nezávislými na zahraniční pomoci a co nejdříve získaly domácí vedení. Za třetí: misionáři s sebou přivezli lékařskou péči a vzdělání. Jejich nemocnice a školy či univerzity – a americké křesťanské hodnoty, které zastupovaly – byly zvláště atraktivní pro mladé Korejce.

V roce 1907 vypuklo obrovské duchovní probuzení (stejně jako ve Welsu, Jihoafrické republice, Indii a USA) – často nazývané jako „korejské letnice“ nebo „obrození Pchjongjangu“. provázené kázáním a veřejným vyznáváním hříchů – jak korejskými pastory, tak americkými misionáři – došlo k obnovení víry tisíců. V roce 1910 bylo z celkového počtu 13 milionů obyvatel více než 200 tisíc křesťanů. Z nich 60 tisíc žilo v oblasti Pchjongjangu a město se nazývalo „Jeruzalémem východu“.

Prosperita

Křesťanství v Jižní Koreji bylo na vzestupu. V roce 1950 měla země 1,6 milionu křesťanů, pak se to ztrojnásobilo na 5,7 milionu v roce 1970, poté to bylo 14,7 milionu v roce 2000.

Následně jihokorejští křesťané začali s budováním megasborů. Dnes můžete v Soulu nalézt největší baptistické, presbyteriánské a metodistické sbory na světě.

Pak korejská církev začala vysílat mise: v roce 1991 poslala 1200 misionářů, 13 tisíc v roce 2006 a 27 tisíc v roce 2017.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 14. září 2021 Foto: Facebook – David Yonggi Cho

Tags: ,,,,,,

1 Komentář

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář