Ženské pochody

V sobotu nejen v Minsku proběhly ženské pochody. V Minsku se sešlo více než 10 000 žen. Dámy vyšly s portréty kolegyň zadržených v minulých dnech. Hned na začátku se je OMON snažil rozehnat. Postupovali proti nim dost brutálně, kolem stovky jich bylo zadrženo! Ženy se scházely v různých místech Minsku a šly do centra v několika průvodech, které se spojily. Při útoku OMON nebo zatarasení cesty se otočily a vydaly se jinudy… Ženy opět prokázaly velkou odvahu a odhodlání. OMONovci chodí do akcí zásadně se zakrytými tvářemi. V posledních dnech jim začali lidé – a převážně ženy – během zadržování masky strhávat. Dokonce se tak podařilo několik žen vytrhnout z rukou ozbrojenců a zabránit tak jejich zadržení. Pokud se totiž podaří masku strhnout, OMONovec pak rychle uteče. Demonstranti se ho snaží rychle vyfotit, aby existovala databáze konkrétních lidí, kteří se přímo podíleli na násilí.

Někteří rodiče se nebojí chodit na demonstrace i s malými dětmi, jiní to neriskují. Matky s malými dětmi, které se nemohly zúčastnit pochodu, se rozhodly podpořit protesty alespoň formou, kterou zvládly – viz dvě fotky v příloze.

V běloruštině pro hlavní město často užívají starší název „Mensk“. Dnes po odvážném ženském pochodu se objevil žertovný návrh přejmenovat město na z „MENsk“ na „WOMENsk“ 🙂

Brutalita „pořádkových sil“ je stále častěji srovnávána s brutalitou gestapa.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: Olga (chce zůstat v anonymitě) Datum: 14. září 2020 Foto: Olga – protesty v Bělorusku

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář