Židé po celém světě, včetně Česka, vyjadřovali solidaritu s oběťmi masakru v Christchurch

PRAHA – Židovské organizace celého světa vyjadřují solidaritu rodinám obětí teroristického útoku na mešity v novozélandském Christchurch. Zděšení a soustrast vyjádřil ještě téhož dne prezident Světového židovského kongresu Ronald S. Lauder i další představitelé židovských komunit včetně FŽO v ČR.

„Federace židovských obcí je šokována a odsuzuje hrůzný teroristický čin, který spáchal pravicový extremista ve dvou mešitách v novozélandském městě Christchurch. Soucítíme s rodinami obětí. Je třeba odsoudit jakékoliv projevy nesnášenlivosti a xenofobie již v zárodku. Každý čin má na počátku slovo, které může být stejně nebezpečné,” zveřejnila organizace na svých facebookových stránkách. Nezůstalo jen u prohlášení. V některých obcích zaznívaly při šabatových bohoslužbách také modlitby za všechny zasažené teroristickým útokem. Jednotliví členové se zúčastnili mezináboženských setkání na památku obětí, jako například v muslimském centru Alfirdaus v Praze.

Již mnoho let varujeme, že nenávistná ideologie, která připravila o život tolik Židů, bude pokračovat osnováním útoků na další komunity. Dnes taková tragédie zasáhla naše muslimské bratry a sestry,“ uvedl prezident Evropského židovského kongresu Moše Kantor. „Nenávist vůči muslimům, antisemitismus, rasismus a xenofobii musíme potírat už v zárodku,“ dodal. „Je čas spojit síly v globální koalici proti nenávisti a extremismu, abychom předešli dalším hrůzným tragédiím.“

Rabín Marvin Hier, zakladatel Centra Simona Wiesenthala řekl: „Máme povinnost vystupovat proti terorismu, ať se objeví kdekoli. Takovýto fanatismus nelze tolerovat, bez ohledu na přesvědčení, víru či místo původu.“

Izraelský prezident Reuven Rivlin prohlásil: „Vražda lidí během modlitby, na jejich svatém a posvátném místě, je zvrhlý a opovrženíhodný čin. Tady byla překročena krajní mez pro lidi všech náboženství, i pro ty, kteří žádné nemají.“ „Izrael rmoutí zamýšlená vražda nevinných lidí na bohoslužbě v Christchurch a odsuzuje opovážlivý teroristický čin na Novém Zélandě,” napsal na svůj Twitter premiér Netanjahu.

Osmadvacetiletý Brenton Tarrant zavraždil střelbou do lidí ve svou mešitách při páteční modlitbě v pátek 15. března 50 z nich, včetně žen a dětí. Dalších 50 bylo zraněno. Útok, který se stal v novozélandském městě Christchurch, je spojován s ideologií bílého supremacismu a krajní pravice. Pachatel předtím zveřejnil svůj manifest a střelbu v první mešitě dokonce živě vysílal přes Facebook.

 

Zdroj: Ztis.cz  Foto: Pixabay, ilustrační

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář