Židé v USA volili spíše Bidena, izraelský poslanec to má za zradu

Jeruzalém/Washington – Izraelský poslanec a bývalý ministr komunikací Ajúb Kara dnes uvedl, že velká část amerických Židů „zradila“ stávajcího prezidenta Donalda Trumpa, když se v prezidentských volbách většinově přiklonila na stranu jeho vyzyvatele Joea Bidena. Podle Kary je Trump přítelem židovského státu a o jeho bezpečnost se zasadil jako žádný jiný americký prezident.

„Pociťuji velké zklamání, že 72 procent amerických Židů není vděčných a vybrali si Joea Bidena. Očekával jsem, že podpoří prezidenta Trumpa, který je nejlepším americkým prezidentem, kterého kdy Stát Izrael měl,“ napsal na twitteru poslanec za pravicovou stranu Likud s tím, že se jedná o „zradu“ amerických Židů vůči současnému obyvateli Bílého domu.

Související Téměř 200 evangelikálů podepsalo dokument o smíření americké společnosti

Trump za svého funkčního období odstoupil od Izraelem kritizované jaderné dohody s Íránem, uznal Jeruzalém za hlavní město Izraele a přesunul do něj z Tel Avivu americké velvyslanectví, zprostředkoval normalizaci diplomatických vztahů židovského státu se Spojenými arabskými emiráty a Bahrajnem a představil také plán na řešení izraelsko-palestinského konfliktu. Většina těchto rozhodnutí vyvolávala spokojenost v Izraeli a naopak hněv mezi Palestinci.

Průzkum agentury GBAO Strategies pro americko-židovskou organizaci J Street, provedený na základě dotazování u volebních místností, ukázal, že podpora Bidena ze strany amerických Židů je ještě vyšší než ta, kterou ve svém příspěvku uváděl Kara. Ze sondáže vyplynulo, že pro Bidena hlasovalo 77 procent židovských voličů, zatímco pro Trumpa jen 21 procent. Biden si dokonce zajistil větší přízeň této voličské skupiny než neúspěšná prezidentská kandidátka Hillary Clintonová v roce 2016. Jen devět procent židovských respondentů přitom uvedlo, že byl při jejich volbě určující postoj kandidáta k Izraeli.

SouvisejícíTrump se označil za vítěze, získal 78 % hlasů evangelikálních voličů

„V těchto historicky stěžejních volbách židovští voliči zcela zavrhli Donalda Trumpa a Republikánskou stranu, která hájila krajně pravicové a xenofobní živly této země,“ řekl ředitel organizace J Street Jeremy Ben-Ami. „Zatímco Trump sliboval ‚exodus‘ Židů od Demokratické strany, jediným exodem, který jsme viděli, bylo, jak republikáni ztrácejí svůj již tak malý díl židovských podporovatelů,“ dodal.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 5. října 2020 Foto: screenshot – YouTube

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář