Židovskou historii Prostějova lidem přiblíží průvodce v mobilní aplikaci

Prostějov – Poznat židovskou minulost Prostějova pomůže obyvatelům i návštěvníkům města nový virtuální průvodce v mobilní aplikaci TourStories, který uživatele zavede do míst spjatých s židovskými obyvateli. V Prostějově žila do 19. století významná židovská komunita a na tamních hřbitovech jsou pochováni například předkové filozofa Edmunda Husserla či spisovatele Stefana Zweiga. „Díky 11 zastavením si zájemce projde židovskou historií i současností města, kterému se až do 2. světové války přezdívalo hanácký Jeruzalém,“ uvedla dnes ve vyjádření pro ČTK Jana Gáborová ze spolku Hanácký Jeruzalém.

Mobilní průvodce s názvem Prostějov židovský přenese návštěvníky do doby, kdy byla židovská komunita významnou součástí města. „Trasu si mohou projít vlastním tempem a zastavit se právě na tom místě, které je nejvíce zajímá. Stačí, aby si do svého mobilu nainstalovali aplikaci TourStories, v níž najdou nejen nového průvodce Prostějovem židovským, ale i celou řadu dalších zajímavých audio průvodců po celé republice,“ uvedl tvůrce platformy TourStories Petr Kopáč.

SOUVISEJÍCÍV Kolíně začal archeologický průzkum dvou židovských domů u synagogy

Někdejším židovským ghettem i starým a novým židovským hřbitovem provedou pomocí mluveného slova nahraného do aplikace prostějovští rodáci Miloslav Maršálek a Hana Lužná. „Návštěvníky pozvou do prostějovských synagog a seznámí je se zajímavostmi o významných židovských rodácích,“ podotkla Gáborová.

V aplikaci návštěvníci získají zajímavé informace také například o první dámě izraelské módy Lole Beer Ebner, která pocházela z Prostějova, nebo o ulici Sádky, kde dodnes stojí někdejší nadační dům prvního prostějovského židovského lékaře Gideona Brechera. „Ten významnou měrou přispěl k poražení cholerové epidemie, která v Prostějově vypukla po Prusko-rakouské válce. Dále je průvodce doplněn bohatou fotogalerií a bonusovým materiálem,“ dodala Gáborová.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 4. dubna 2023 Foto: Pixabay – ilustrační

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář