Brno – Život významného brněnského rodáka kardinála Michaela Czerneho představuje nový dokument, který ve středu tvůrci slavnostně uvedli v brněnském Kině Art. Snímek připomíná nejen Czerneho kořeny a pohnutý osud předků za druhé světové války, ale také jeho současné úsilí pomáhat migrantům pramenící z vlastní zkušenosti. Po projekci následovala debata s tvůrci i protagonistou. Czerny na dotazy diváků přiblížil třeba to, zda si československé kořeny rodina připomínala.
Prapradědeček Czerneho, Michael Hayek, byl v roce 1873 jedním ze spoluzakladatelů pivovaru Starobrno. Czerny se narodil v roce 1946 do rodiny židovky a brněnského Němce. Jeho rodiče i prarodiče byli katolíci, což nezabránilo Němcům povraždit ve vyhlazovacích táborech část rodiny. Matka strávila za války téměř dva roky v nacistických vězeních a koncentračních táborech v Lipsku, na Hagiboru a v Terezíně. Koncem roku 1948 rodina spolu se syny Michaelem a Robertem emigrovala do Kanady.
SOUVISEJÍCÍ – Kardinál Czerny navštívil Svatý Kopeček. Je klíčové si naslouchat, zdůraznil
„Matka se spíše dívala dopředu. Nepamatuji si, že by náš život v Kanadě spojovala s dřívějším životem za války. Je ale pravda, že jsme nebyli jedinou přeživší rodinou, která se v Kanadě nacházela. I ve třídě v Montrealu jsem měl spolužáky, jejichž rodina byla v Terezíně,“ řekl Czerny, jehož v roce 2019 papež František jmenoval kardinálem.
Czerneho příběh objevil před dvěma a půl lety ředitel brněnského židovského muzea Malý Mehrin Martin Reiner. „Narazil jsem na rozhovor s Michaelem Czernym a zjistil, že je to brněnský rodák, vysoce postavený vatikánský činovník, kardinál, a že má po mamince židovské kořeny. Jako ředitele židovského muzea mě to zaujalo. Boří to některé stereotypy,“ poznamenal Reiner. Loni na jaře se tvůrci filmu, na kterém se podílela i Česká televize, s kardinálem spojili a oznámili mu, že chtějí natočit dokument. „V létě přijel do Brna a oddaně, zodpovědně a s humorem se účastnil natáčení,“ dodal Reiner.
Dokument trvá 25 minut, ačkoliv původně měl být delší. Z dotazů diváků v sále bylo patrné, že by ocenili i delší formát. Czerny v závěru debaty poznamenal, že se pokračování nebrání.
Czerny se po úmrtí papeže Františka na konci dubna účastnil konkláve. V tisku se následně vyrojila řada jmen kardinálů, kteří by mohli stanout v čele katolické církve. Kanadský kardinál byl mezi nimi. Novým papežem se nakonec stal kardinál Robert Prevost ze Spojených států. Přijal jméno Lev XIV.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
Autor: ČTK Datum: 29. května 2025 Foto: Církev.cz