Živý betlém v Rajhradě vytvořila stovka lidí, Ježíška ztvárnil roční Jakub

Rajhrad – Přes 100 lidí vytvořilo dnes živý betlém v Rajhradě na Brněnsku. Z toho 75 bylo postav a 30 zpěváků, řekla ČTK místostarostka Magda Mlejnková. Na betlém se přišlo podívat asi 500 lidí. Ježíška ztvárnil roční Jakub Žák, který byl podle Mlejnkové nejstarším Ježíškem za dvacetiletou historii pořádání akce. S ohledem na pandemii covidu se předešlé dva roky nekonala.

Živý betlém byl tradičně na nádvoří benediktinského kláštera. Lidé v něm ztvárnili různá řemesla jako například kovář, švec, truhlář, řezbář, řezník nebo cukrář. „Na místě byla i zvířata jako ovce, poníci, pes nebo věnovaná holoubata, která vypustili andělé,“ uvedla Mlejnková.

SOUVISEJÍCÍVyřezávaný betlém ve Vyškově se i letos dočká nových prvků a postav

Za Ježíška byl letos roční Jakub Žák se svými rodiči Michaelou a Lubošem. „Je to náš nejstarší Ježíšek za dvacetiletou historii, protože mu byl rok a 20 dní. Mívali jsme i tříměsíční miminka,“ poznamenala Mlejnková.

První betlém vytvořil v roce 1223 František z Assisi. Vybral si pro něj jeskyni u vesničky Greccio v Itálii, kterou upravil jako kapli. Byla nejen prvním betlémem, ale také se tam prý konala poprvé půlnoční mše. V Česku mají jesličky a betlémy tradici přes 400 let.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 25. prosince 2022 Foto: Wikipedie – ilustrační

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář