Zlínský kraj přispěje vyšší částkou na prohlídky církevních památek s průvodci

Zlín – Zlínský kraj přispěje vyšší částkou na prohlídky církevních památek s průvodci. Pro letošek a následující dva roky uvolní na program Otevřené brány 1,5 milionu korun, schválili to radní kraje. Dosud hejtmanství na prohlídky přispívalo částkou 450.000 korun ročně, nyní to bude 500.000 korun, sdělila ČTK v tiskové zprávě Helena Mráčková z kanceláře hejtmana. Loni si církevní památky v regionu v doprovodu vyškolených průvodců prohlédlo téměř 89.000 lidí, bylo jich zhruba o 1500 více než loni.

Iniciativa Otevřené brány se ve Zlínském kraji rozvíjí od roku 2009. Jejím cílem je zpřístupnění sakrálních památek, zejména historicky hodnotných kostelů a jejich mobiliáře. „Projekt si získal značnou oblibu a považujeme ho za cenný nástroj k rozvíjení všeobecné vzdělanosti a schopnosti lidí vnímat duchovní kulturu, nehledě na praktický přínos v oblasti cestovního ruchu. Navíc můžeme pozorovat, že se otevřením kostelů posiluje vztah lidí k místu, kolem kterého dosud třeba jen netečně procházeli,“ uvedla krajská radní Zuzana Fišerová (Piráti).

SOUVISEJÍCÍCírkevní památky si ve Zlínském kraji s průvodci prohlédlo více lidí než loni

Loni se k Otevřeným branám připojilo 26 církevních památek, stejně tomu bylo předloni. V letech 2022 až 2024 by měly být zapojené baziliky, kostely, kaple a synagogy pro zájemce o prohlídky přístupné vždy od začátku května do konce září, a to buď denně nebo ve víkendovém režimu. Samozřejmostí prohlídek je, že se nebudou konat v čase náboženských obřadů, jako jsou bohoslužby, svatby, křty a podobně.

Vlastníci významných sakrálních staveb na území Zlínského kraje budou moci podávat žádosti o zařazení do nově vypsaného tříletého programu od 24. ledna do 8. února. „Jednotlivé žádosti budou hodnoceny především podle historického, uměleckého a architektonického významu konkrétních objektů, ale také s přihlédnutím k možnosti oživení dosud opomíjených lokalit,“ doplnila Fišerová. Mezi sakrální památky s největší návštěvností patří v regionu tradičně bazilika ve Velehradě, kroměřížské kostely, poutní bazilika na Svatém Hostýně nebo kostel svaté Rodiny v Luhačovicích.

Dotace Zlínského kraje je určena k pokrytí části nákladů na odměny průvodců, kteří zájemcům o prohlídky sakrálních staveb poskytují výklad, přičemž tyto exkurze jsou zdarma. Výše roční dotace se pohybuje mezi 10.000 až 30.000 korunami pro jeden zapojený objekt. Otevřené brány jsou projektem Zlínského kraje, Arcibiskupství olomouckého, Českobratrské církve evangelické, farností, měst a obcí.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 6. ledna 2022 Foto: Wikimedia Commons – Kromněříž

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář