Značná část amerických evangelikálů má tendenci věřit konspiračním teoriím

Podle průzkumu provedeného konzervativním americkým institutem byla mezi významnou částí bílých evangelikálů podporováno tvrzení, že za útok na Kapitol byli „převážně“ odpovědní členové antifa.

 Nový průzkum uvádí, že více než čtvrtina bílých evangelikálních křesťanů věří konspirační teorii QAnon, která tvrdí, že bývalý prezident Donald Trump tajně bojoval se skupinou pedofilních demokratů, a zhruba polovina souhlasila s vyvráceným tvrzením, že antifa byla zodpovědná za lednový útok.

SouvisejícíCo by křesťané měli vědět o QAnon

Podle Religion News Service odborníci tvrdí, že údaje poukazují na prohlubující se ideologické rozdělení nejen mezi bílými evangelikály a jinými náboženskými skupinami ve Spojených státech, ale také mezi bílými evangelickými republikány a dalšími členy jejich vlastní strany.

Průzkum, který provedl American Enterprise Institute uvádí, že 29 % republikánů a 27 % bílých evangelikálů věří v pravdivost vyvrácené konspirační teorii QAnon. QAnon pronikl i do dalších náboženských skupin, přičemž 15 % bílých protestantů, 18 % bílých katolíků, 11 % hispánských katolíků a 7 % barevných protestantů tvrdí, že věří této teorii.

 SouvisejícíPolovina pastorů uvedla, že ve svých sborech slyší konspirační teorie

Podle ředitele AEI Daniela Coxe zpráva naznačuje, že konspirační teorie mají obecně překvapivou podporu, ale zdá se, že bílí evangelikálové jsou obzvláště náchylní jim věřit.

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

Mezi bílými evangelíky byla rovněž významná podpora tvrzení, že členové antifa jsou „většinou zodpovědní“ za útok na americký Kapitol. Toto tvrzení opakovaně sdílel bývalý Trumpův právník Rudi Giuliani.  Úředníci FBI konstatovali, že neexistuje „žádný náznak“, že při útoku hrála nějakou roli skupina antifa.

Přesto se tohoto tvrzení drží mnoho Američanů, včetně 49 % bílých evangelikálních protestantů. Stejný postoj mělo také 36 % bílých katolíků, 35 % hispánských katolíků, 3 3% bílých protestantů a 25 % černých protestantů.

Na dotaz, proč právě bílí evangelikálové jsou náchylní věřit konspiračním teoriím, Cox poukázal na spojitost s osobou Donalda Trumpa. Údaje ukazují, že velká většina evangelikálů (81 %) nebo jejich přátelé (82 %) volilo Trumpa, což je více než kterákoli jiná náboženská skupina.

Evangelikálové vyjádřili také podporu i další konspirační teorii. Téměř dvě třetiny (62 %) se domnívají, že v prezidentských volbách došlo k rozsáhlým podvodům.

 Zhruba stejné procento (63 %) věří, že vítězství prezidenta Joe Bidena „nebylo legitimní“.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 17. března 2021 Foto: Wikimedia Commons – QAnon

Tags: ,,,,

3 Komentáře

 1. Já myslím, že o tom nikdo nepochybuje, že volby v USA byl podvod. Rozdíl je v tom, že někdo to přizná a jiní vědí, že to nesmějí veřejně říkat.

  Odpověď
  • Mě přijde jako konspirační teorie to, že podle tvrzení FBI neexistuje žádný náznak, že při útoku na Kapitol hrála nejakou roli Antifa 😊

   Odpověď
 2. Dost by mne zajímalo, jaká je situace mezi evngelikály v ČR. Utěšuji se, že to je jen pár hlasitých šílenců na webech, ale pak mne dostává, když mluvím s normálními křesťany, jak veliké procento je zde extrémistů…

  Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář