Známý americký teolog vzdal hold Janu Husovi

Známý reformovaný teolog byl hostem podcastové relace 5 minut v křesťanské historii, kterou vede Stephen Nichols. Na dotaz, která významná křesťanská osobnost je podle MacArthura vedle velikánů víry jako jsou Luther nebo Kalvín nejvíce přehlížena, pastor kalifornského megasboru Grace Community Church odpověděl, že je to Jan Hus. 

„To je trochu obtížná otázka, ale v tuto chvíli bych volil osobu Jana Husa. Rád bych mluvil o Tyndaleovi nebo Wycliffovi kvůli jejich zápalu pro šíření Božího slova. Hus však vyniká tím, že vystoupil sto let před Lutherem. Luther byl silně ovlivněn Husem, jmenovitě odpustky. Myslím, že příběh Husův je tak úžasný,“ uvedl.

SOUVISEJÍCÍVelikán Hus jako člověk (část 1.)

MacArthur poznamenal, že Hus byl obyčejný kněz, který však přišel s přesvědčením, že hlavou církve je Kristus nikoli papež, což byla na tu dobu revoluční myšlenka. Jako populární duchovní poutal pozornost zástupů svými kázáními v Betlémské kapli. „Začal dělat něco, co nebylo dovoleno. Začal kázat jazykem lidí a nemumlal jen latinské texty. Kázal Boží slovo a v zásadě porušoval všechny protokoly. Byl politicky nekorektní,“ dodává dále pastor, který patří mezi nejkonzervativnější evangelikály.

Pastor a autor několika teologických knih dále řekl, že Luther později objevil některé Husovy texty a byl hluboce ovlivněn myšlením českého reformátora, který tak vadil tehdejší církevní vrchnosti, že ho nechala v Kostnici upálit. 

MacArthur na závěr citoval údajný výrok, který měl Jan Hus říci před svým upálením, že dnes pečete hus, ale přijede labuť, kterou nebudete moci zabít. Mělo se jednat o proroctví, které  o sto let později naplnil německý reformátor Martin Luther.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 2. srpna 2021 Foto: YouTube – John MacArthur

:

Tags: ,,,

4 Komentáře

 1. „MacArthur poznamenal, že Hus byl obyčejný kněz, který však přišel s přesvědčením, že hlavou církve je Kristus nikoli papež, což byla na tu dobu revoluční myšlenka“.

  Toto pravdivé přesvědčení ho stálo i život. Jan Hus měl víru a neodvolal, nepodřídil se lži a klamu.

  Odpověď
  • Olga Nedbalová

   Ano a je smutné, že Jan Hus je přehlížen i dnes. Máme sice v kalendáři 6. 7. upálení Mistra Jana Husa, ale mnoho z jeho myšlenek a zásad nedodržujeme. Ke své vlastní škodě.

   Odpověď
 2. Myslím, že úplně obyčejný kněz to nebyl, byl to prominent. Rektor univerzity se značným rozpočtem a vlivem, známý učenec a intelektuál stýkající se s nejvyšší vrstvou. Ale rozhodně úžasný byl.

  Odpověď
 3. Očekávám, že se brzy objeví nějaká iniciativa, kde se charismatičtí křesťané zástupně omluví za Jana Husa a jeho sveřepé trvání na rozdělující pravdě.

  Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář