Křesťan dnes

„Způsobil to Bůh,“ Trump reaguje na rozhodnutí Nejvyššího soudu USA k zrušení práva na potrat 

Bývalý prezident Donald Trump v pátek prohlásil, že Nejvyšší soud USA dokázal zrušit rozhodnutí ve věci Roeová versus Wade, podle něhož neexistuje ústavní právo na potrat, nejen proto, že během svého působení v Bílém domě jmenoval tři ústavní soudce, ale i proto, že „o tom rozhodl Bůh“.

Televize Fox News se bývalého prezidenta zeptala, zda si myslí, že hrál roli ve zvrácení přelomového rozhodnutí z roku 1973, protože do nejvyššího soudu jmenoval soudce Neila Gorsucha, Bretta Kavanaugha a Amy Coneyovou Barrettovou, ale Trump odpověděl slovy: „Bůh učinil toto rozhodnutí.“

„Tím se vše vrací zpět do kompetence jednotlivých států, kam to vždy patřilo,“ dodal. 

SOUVISEJÍCÍNejvyšší soud Spojených států amerických zrušil výnos o právu na potrat

V rozhodnutí zveřejněném v pátek v případu Thomas Dobbs vs. Jackson Women’s Health Organization rozhodl nejvyšší soud v poměru 6:3 o zachování mississippského zákona, který zakazuje většinu potratů po 15. týdnu těhotenství.

Autorem většinového stanoviska byl soudce Samuel Alito, k němuž se připojili soudci Clarence Thomas, Amy Coneyová Barrettová, Brett Kavanaugh a Neil Gorsuch. Kavanaugh, Thomas a předseda Nejvyššího soudu John Roberts napsali souhlasná stanoviska.

V prohlášení vydaném jeho politickým akčním výborem Trump podle Christian Post uvedl: „Neustoupil jsem radikálním levicovým demokratům“ a obvinil média ze šíření fakenews. 

Bývalý viceprezident Mike Pence v pátek vyzval k celostátnímu zákazu potratů. Pence v prohlášení uvedl, že rozhodnutí „dalo americkému lidu nový začátek pro život a já chválím soudce za to, že mají odvahu držet se svého přesvědčení“.

SOUVISEJÍCÍAktivistky podporující právo na potraty narušily bohoslužbu texaského megasboru Joela Osteena

„Tím, že Nejvyšší soud USA vrátil otázku potratů do rukou států a lidu, napravil historickou křivdu a potvrdil právo amerického lidu vládnout si na státní úrovni způsobem, který odpovídá jeho hodnotám a aspiracím,“ pokračoval podle CP Pence.

„Nyní, když byl rozsudek Roe v. Wade poslán na smetiště dějin, vznikla nová aréna ve věci života a je povinností všech, kteří si váží posvátnosti života, rozhodnout se, že přeneseme obranu nenarozených dětí a podporu žen v centrech pro krizové těhotenství do všech států Ameriky. Poté, co jsme dostali tuto druhou šanci pro život, nesmíme polevit a nesmíme ustoupit, dokud nebude posvátnost života navrácena do centra amerického práva v každém státě země,“ dodal.

Alito, který je autorem většinového stanoviska v tomto rozhodnutí, napsal: „Domníváme se, že rozsudky Roe a [Planned Parenthood v. Casey] musí být zrušeny. Ústava se o potratech nezmiňuje a žádné ústavní ustanovení takové právo implicitně nechrání.“

„Rozhodnutí soudu bylo od počátku zjevně špatné. Odůvodnění bylo mimořádně slabé a rozhodnutí mělo škodlivé důsledky. Roeová a Caseyová zdaleka nepřinesly celonárodní řešení otázky potratů, nýbrž roznítily debatu a prohloubily rozpory.“

Členy Kongresu, kteří podporují potraty, rozhodnutí pobouřilo. Demokratická senátorka za stát New York Alexandria Ocasio-Cortezová vystoupila v pátek odpoledne před soudem, kde rozhodnutí označila za „nelegitimní“ a vyzvala lidi, aby vyšli „do ulic“ a vyjádřili svůj nesouhlas s rozhodnutím. 

Předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová, které se hlásí ke své katolické víře stejně jako Joe Biden, hovořila s novináři několik minut poté, co Nejvyšší soud USA zrušil rozsudek Roeová v. Wade a posteskla si, že to pro potratové aktivisty „nebylo dobré ráno“. 

Pelosiová kritizovala rozhodnutí soudu jako „temný a extrémní cíl republikánů, který chce ženám vyrvat právo na vlastní rozhodování o reprodukčním zdraví“.

„Kvůli Donaldu Trumpovi, Mitchi McConnellovi, Republikánské straně a jejich většině v nejvyšším soudu mají dnes americké ženy méně svobody než jejich matky,“ uvedla podle Christian Post Pelosiová v prohlášení.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 28. června 2022 Foto: Wikimedia Commons – Donald Trump

Exit mobile version