Ukrajinský prezident navzdory útokům vyzývá k vánoční naději

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzývá svůj lid, aby oslavoval narození Ježíše navzdory ruským útokům, které ničí jeho válkou zmítanou zemi. Jeho výzva přichází v době, kdy mnoho Ukrajinců slaví Vánoce v protileteckých krytech.

Ukrajinský prezident Zelenskyj ve vánočním poselství uvedl, že si uvědomuje, že ruské rakety a útoky bezpilotních letounů zanechaly tuto zimu miliony Ukrajinců bez proudu.

Vyzval však mnoho Ukrajinců, kteří letos slaví Vánoce v protileteckých krytech, aby neztráceli naději.

Zelenskyj řekl, že Kristovo světlo a naděje přetrvají. „I v úplné tmě se dokážeme navzájem najít,“ řekl prezident, který stál venku oblečený ve svém typickém olivově zeleném vojenském oblečení u vánočního stromku. Svému národu vzkázal: „Najdeme se navzájem, abychom se pevně objali. A když nebude teplo, budeme se dlouho objímat, abychom se zahřáli. Budeme slavit naše svátky jako vždy. Budeme se usmívat a radovat jako vždy. Rozdíl je jediný: nebudeme čekat na zázrak, protože ho vytvoříme sami. Narodil se Kristus. Oslavujte ho.“

Jeho slova rezonovala v ulicích hlavního města Kyjeva. Někteří říkali, že první ukrajinské Vánoce od začátku ruské invaze budou slavit potmě, pokud to bude nutné. „Ano, uděláme to [oslavu Vánoc] i bez světla svíček. Uděláme to, protože máme plamen v srdci,“ řekl mladý muž nesoucí batole na kyjevském vánočním trhu.

Ukrajina dříve slavila také pravoslavné Vánoce, ale ruská pravoslavná církev se zde dostala pod tlak vlády kvůli svým údajným vazbám na Moskvu.

Další násilí

Vánoční náladu však zastínily zprávy, že při nových ruských náletech od soboty zahynulo v jižním ukrajinském městě Cherson nejméně deset lidí.

Regionální úřady uvedly, že téměř 70 dalších osob bylo zraněno, a naléhavě požádaly obyvatele o darování krve.

Na jiném místě začali dělníci v Ruskem okupovaném Mariupolu demontovat divadlo, kde podle Kyjeva zahynuly při ruském náletu stovky lidí.

Rusko popřelo, že by záměrně útočilo na civilní objekty, přestože přibývající důkazy naznačují opak.

Přestože nejhorší ozbrojený konflikt v Evropě od druhé světové války zdaleka neskončil, zdá se, že Ukrajinci jsou odhodláni Vánoce oslavit.

Autor: Vatikánský rozhlas Datum: 27. prosince 2022 Foto: Wikimedia Commons – Volodymyr Zelenskyj

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář