Křesťan dnes

30 let od znovuzrození evangelikálního hnutí v Albánii

VUSH Facebook

Když Albánie v roce 1991 zakusila svobodu, žilo v celé zemi méně než 20 evangelikálních křesťanů. Dnes je v této balkánské zemi více než 200 evangelikálních sborů.

Úžasný příběh Božího působení v Albánii má hluboké kořeny, které sahají až ke kázání evangelia apoštolem Pavlem Ilyrům, kteří představují předky dnešních Albánců (Římanům 15,19).

SOUVISEJÍCÍV Albánii bojují proti pandemii stresu zázraky pro všechny

Prezident Albánské evangelikální aliance Ylli Doçi ve svém článku pro Evangelical Focus píše, že novější kořeny evangelikálního hnutí v Albánii sahají k velkému přínosu britských a amerických misionářů v prvních desetiletích 19. století, když byla v roce 1827 vydaná první Bible v albánštině. Ale devastační účinky komunistického režimu byly tak hluboké, že když Albánie v roce 1991 znovu získala svobodu, žilo zde pouze 13 nebo 16 evangelikálních věřících.

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

Úžasná část příběhu je, že za méně než 30 let Bůh dokázal podle Doçiho vzkřísit z popela evangelikální církev v Albánii do také míry, že dnes je sbor v každém koutě Albánie. V roce 2018 se Evangelikální aliance Albánie stala rovnocenným členem Mezináboženské rady Albánie (KNFSh), kde jsou zastoupeny všechny oficiální náboženské komunity (muslimské, pravoslavné, katolické, evangelíci).

Albánská evangelikální aliance převezme roli předsedy IRCA/KNFSH poprvé v nadcházejícím roce 2022, což znamená úžasnou příležitost ukázat světu nejen to, co Bůh dokáže ve zdánlivě nemožné situaci po devastačních letech komunistické totality udělat, ale také budovat mosty porozumění mezi náboženskými skupinami v zemi.

Dne 14. listopadu se na centrálním náměstí hlavního města Albánie, kde v roce 1991 začaly vůbec první evangelizační aktivity, sešla rostoucí evangelikální církev Albánie se zástupci církví z celé země, aby oslavila 30 let svobody a plodnosti hlásání evangelia.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 3. prosince 2021 Foto: Facebook VUSH – slavnostní bohoslužba

Exit mobile version