AFP: Pravoslavný svátek Zjevení Páně na Ukrajině poznamenala invaze

Kyjev/Moskva – Někteří pravoslavní křesťané ve čtvrtek opět podstupovali tradiční rituál a nořili se venku do ledové vody. Činili tak na svátek Zjevení Páně, který některé národy slaví podle pravoslavného kalendáře, tedy 19. ledna. Tradice připomíná pokřtění Ježíše Krista v řece Jordánu. Na Ukrajině – poblíž frontové linie – tento rituál poznamenala válka s Ruskem, napsala agentura AFP.

Oleksandr přicházel se svými blízkými do kláštera ve městě Svjatohirsk ve východoukrajinské Doněcké oblasti každý rok, aby se na oslavu svátku ponořil do ledové řeky. Letos se však na klášteře a tradici podepsala válečná spoušť, upozorňuje agentura. „Dříve jsem to podnikal s rodinou. Teď nemůžu, dnes jsem sám,“ řekl čtyřiatřicetiletý ukrajinský vyšetřovatel Oleksandr.

SOUVISEJÍCÍ Pravoslavní si v chladné vodě Svratky připomněli křest Krista v Jordánu

Řeka Severní Doněc se stala přirozenou dělící čarou, u níž se odehrávaly těžké boje, při kterých Rusko dočasně obsadilo Oleksandrovo rodné město Svjatohirsk. Rozsáhlý klášterní komplex to poznamenalo. Zdi jsou poničené šrapnely, kopule přišly o svůj zlatý plášť, popisuje AFP, podle níž si jizvy nese rovněž místní komunita. Někteří obyvatelé totiž oslavovali dobytí ukrajinského města ruskými vojáky.

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

Klášter je také ohniskem napětí – jeho představený podporuje proruské separatisty a věrnost ukrajinské pravoslavné církve, která přerušila vztahy s moskevským patriarchátem, je od invaze zpochybňována, píše AFP. Jednačtyřicetiletý Jevhen a malá skupina jeho spolubojovníků z ukrajinské armády se přesto nenechali odradit a dorazili na břeh Severního Doňce vykonat rituál připomínající Ježíšův křest.

„Tohle je naše země, naše řeka,“ prohlásil Jevhen, jehož rodné město Ščastja leží rovněž u řeky Severní Doněc, jenže na území, které okupuje Rusko. Vojáci přitom sestupovali po schodech před klášterem na břeh řeky a postupně si sundávali maskovací výstroj. Následně vstoupili do díry v ledu, aby se ponořili do vody. „Je to tradice našich dědů, proč bychom se jí měli vzdávat?“ pronesl Jevhen.

Šestaosmdesátiletá Valentyna Rudyková, která žije v klášteře už přes půl roku, jelikož její byt byl zničen během bojů, přišla podstoupit rituál v doprovodu jednoho ze svých potomků. Další syn „bojuje za obranu naší vlasti,“ uvedla. Kterou vlast měla na mysli, podle AFP neupřesnila.

Ona ani ukrajinští vojáci se nezúčastnili sváteční bohoslužby, na níž se do kostela vypravily desítky věřících. Ti následně sešli s koláči a teplými nápoji dolů k vodě, svlékli se a vstoupili do řeky, popisuje agentura. Místní obyvatel Dmytro však upozornil na výrazný rozdíl oproti předchozímu roku. Loni podle něj přijely tisíce lidí z různých měst, ale vzhledem k omezení pohybu v regionu a zničené infrastruktuře je nyní „téměř nemožné přijet“. „Nejsou taky skoro žádní lidé,“ konstatoval.

Svátek Zjevení Páně si připomínali věřící také v dalších zemích, kde žijí pravoslavní křesťané, včetně Ruska, jež konflikt na Ukrajině svou invazí rozpoutalo. Rusové se v tento den každoročně noří do děr vysekaných v ledu na zamrzlých řekách, rybnících či jezerech. Podle tradice se člověk musí ponořit pod hladinu třikrát, aby symbolizoval Nejsvětější Trojici, píše server The Moscow Times. Ten zároveň podotkl, že ruský prezident Vladimir Putin rituál podle Kremlu i letos vykonal, byť jeho úřad nezveřejnil žádné záběry z této události, jak činil v minulosti.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 20. ledna 2023 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář