Archeologové objevili nejstarší zmínku slova Jahve

Artefakt o délce a šířce menší než 3 centimetry může podnítit debatu o datování biblických událostí, zejména těch, které jsou zapsané v knize Exodus.

Starobylá tabulka objevená poblíž palestinského města Nábulus může obsahovat nejstarší známou zmínku Božího jména v hebrejštině.

Scott Stripling, ředitel Institutu archeologických studií z Biblického semináře v Texasu, oznámil objev vzácné tabulky.

SOUVISEJÍCÍ Archeologové objevili v Izraeli 1500 let starý nápis Ježíš, narozený z Marie

Řekl, že by to mohlo posunout písemný záznam jména „Jahve“ o několik století, nejméně do roku 1200 př.n.l. a možná až do roce 1400 př.n.l.

Nález může podle Religion News Service vést ke debatě o datování biblických událostí, zejména těch, které zapsány v starozákonní knize Exodus, které popisuje putování Židů z Egypta do zaslíbené zemně.

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

Artefakt o délce a šířce menší než 3 centimetry připomíná záznam o tom, jak Jozue poblíž místa nálezu postavil oltář, který v 80. letech vykopal izraelský archeolog Adam Zertal. 

Tabulka byla objevena poblíž hory Ebal, v knihách Deuteronomium a Jozue nazývaná také Hora prokletí. Stripling ji našel na místě, která je součástí struktury, kterou Zertal identifikoval jako Jozuův oltář. Stripling uvedl, že nález je potvrzením biblické zprávy.

SOUVISEJÍCÍ – Archeologové našli v Súdánu ruiny středověké núbijské katedrály

Vzácný dvoucentimetrový amulet může být pro archeologa životním objevem. Profesor Gershon Galil z univerzity v Haifě řekl podle RNS, že tento typ objevu se děje pouze jednou za tisíciletí.

Galil rozluštil skrytý vnitřní text spolu s Pieterem Gertem van der Veenem z německé univerzity v Mohuči. Tisková zpráva Associates for Biblical Research uvedla, že k obnovení skrytého textu použili pokročilé tomografické skenování.

Nápis na tabulce zní: „Prokletý, prokletý, prokletý – prokletý Bohem YHW. Zemřeš prokletý. Jistě zemřeš prokletý. Prokletí YHW – prokletí, prokletí, prokletí.“

Generální ředitel Muzea Bible Harry Hargrave k nálezu poznamenal: „Tento malý artefakt nám pomáhá lépe porozumět historii, příběhu a dopadu Bible – to vše v rámci čtverečku o velikosti dvou centimetrů.“

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 2. dubna 2022 Foto: Michael Luddeni

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář