Archeologové odhalili pevnost z doby odporu Makabejců vůči řecké nadvládě

Jeruzalém – Izraelští archeologové objevili 2100 let starou pevnost, o níž se domnívají, že představuje důkaz letitého ozbrojeného konfliktu, jehož klíčovou bitvu dnes Židé oslavují během Chanuky.

To, co archeologové našli, podle nich vybudovali poražení tohoto konfliktu: Seleukovci, síly okupační řecké říše, kteří se ze všech sil snažili odvrátit útoky Hasmoneovců – rodiny židovských kněží vedených Matatiášem a jeho synem Judou — známý jako Juda Makabejský. Seleukovci se snažili vymýtit židovské náboženství a nahradit je uctíváním pohanských bohů.

SOUVISEJÍCÍArcheologové našli v Súdánu ruiny středověké núbijské katedrály

Svátek Chanuka, která letos začíná v neděli večer 28. listopadu, připomíná znovuzasvěcení jeruzalémského chrámu poté, co Makabejci kolem roku 164 př. n. l. porazili helenistickou armádu.

Religion News Service informuje, že archeologové datují útok na pevnost do roku kolem 112 př.nl.

„Místo vykopávek poskytuje hmatatelné důkazy o chanukových příbězích,“ uvedli pro Izraelský památkový úřad vedoucí vykopávek Saár Ganor, Vladik Lifsits a Ahinoam Montagu. „Zdá se, že jsme objevili budovu, která byla součástí opevněné linie, kterou postavili velitelé helénistické armády, aby chránili velké helénistické město Mareša před hasmoneovskou ofenzívou.“

Ale na základě poškození budovy byla obrana Seleucidů „neúspěšná,“ uvedli archeologové. Tato opevněná stavba se nachází asi hodinu jízdy jihozápadně od Jeruzaléma.

Stavba byla zjevně postavena tak, aby vydržela vojenský útok – její stěny byly postaveny z velkých kamenů umístěných pod úhlem, aby je útočící vojáci nemohli prorazit.

Generální ředitel Izraelského památkového úřadu Eli Eskozido označil objev stavby za „vzrušující“. „Příběhy Makabejců ožívají před našima očima a to je ta fascinující část práce Izraelského památkového úřadu, kdy obětaví, pracovití archeologové vdechují život do historie lidí, kteří působili v této zemí,“ dodal Eskozido.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 29. listopadu 2021 Foto: Izraelský památkový úřad

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář