Arcibiskup zakázal udělovat svaté přijímání šéfce Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové

Šéfka americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová nemůže podle římskokatolického biskupa kvůli své podpoře potratů přistupovat ke svatému přijímání. 

Sanfranciský arcibiskup Salvatore Cordileone zaslal ve čtvrtek praktikující katoličce Pelosiové z Kalifornie dopis, v němž ji informoval, že byla varována, aby buď „odmítla svou obhajobu práv na potrat, nebo se zdržela odkazování na svou katolickou víru na veřejnosti a svatého přijímání“.

SOUVISEJÍCÍPelosiová s papežem hovořila o potratech na pozadí bouřlivých debat v USA

„Tímto vám oznamuji, že nemáte přistupovat ke svatému přijímání, a pokud tak učiníte, nemáte být připuštěna ke svatému přijímání, dokud veřejně neodmítnete svou obhajobu legitimity potratů, nevyzpovídáte se a nepřijmete rozhřešení tohoto těžkého hříchu ve svátosti pokání,“ uvedl podle Christian Post Cordileone.

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

„Prosím také všechny věřící sanfranciské arcidiecéze, aby se modlili za všechny naše zákonodárce, zejména za katolické zákonodárce, kteří prosazují potraty, aby s pomocí a pod vedením Ducha svatého prošli v této záležitosti obrácením srdce a lidský život byl chráněn a podporován v každé fázi a stavu života,“ pokračoval představitel katolické církve. 

Arcibiskup také uvedl, že je „připraven kdykoli pokračovat v našem rozhovoru“ ohledně svých obav „a budu se za vás i nadále modlit a držet půst“. Jako odůvodnění své výzvy, aby se Pelosiová zdržela přijímání, uvedl Cordileone dopis tehdejšího kardinála Josepha Ratzingera, pozdějšího papeže Benedikta XVI. z roku 2004.

V dopise adresovaném nejvyšším představitelům katolické církve v USA Ratzinger vysvětloval, že „když se formální spolupráce člověka projeví (v případě katolického politika se tím rozumí jeho soustavná kampaň a hlasování pro zákony povolující potraty a eutanazii), měl by se s ním setkat jeho pastýř, poučit ho o učení církve, informovat ho, že nemá přistupovat ke svatému přijímání,“ dokud neukončí podporu hříšného jednání, „a upozornit ho, že jinak mu bude eucharistie odepřena“.

Cordileone navíc citoval z Kodexu kanonického práva římskokatolické církve, který hlásá, že „ti, kdo tvrdošíjně setrvávají ve zjevném těžkém hříchu, nemají být připuštěni ke svatému přijímání“. 

List Christian Post dále informuje, že Konference katolických biskupů Spojených států amerických loni odhlasovala, že bude pokračovat v „přípravě formálního prohlášení o významu eucharistie v životě církve“. Zatímco odpůrci této snahy charakterizovali dokument jako přímou výtku katolickým politikům podporujícím svobodné rozhodování žen, USCCB později upřesnila, že „otázka odepření či neodepření svatého přijímání jednotlivcům nebo skupinám nebyla předmětem hlasování“. 

Prezidentka organizace Catholics for Choice Jaime Mansonová charakterizoval Cordileoneho dopis Pelosiové jako „další krok v dlouhé řadě útoků, které církevní hierarchie vedla proti ženám a jejich reprodukčním právům“.

„Cordileone sice teď jde po předsedkyni Pelosiové, ale kdyby bylo po jeho, církevní hierarchie by si došla pro všechny ženy, které jsou pro svobodnou volbu,“ dodala.

Zatímco Mansonová se proti Cordileoneho dopisu Pelosiové ohradila, Brian Burch z organizace na podporu věřících z organizace Catholic Vote měl jinou reakci. 

„Katolíci v celé Americe chválí arcibiskupa Cordileoneho za jeho pastorační vedení při řešení skandálu, který vyvolala předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová,“ tvrdil v pátečním prohlášení.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 24. května 2022 Foto: Wikimedia Commons – Nancy Pelosiová

https://www.christianpost.com/news/nancy-pelosi-archbishop-bans-her-from-communion-over-abortion.html

Tags: ,,,,,

1 Komentář

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář